Konsolidacja kredytów jako sposób na wyjście z problemów finansowych

Często bywa tak, że osoby posiadające wiele zobowiązań mają duży problem z ich spłatą i nie zawsze chodzi tu o sprawy finansowe. Posiadając więcej niż jeden kredyt ciężko jest spamiętać wszystkie terminy płatności, wysokość każdej raty, czy każdy rachunek na który trzeba dokonać spłaty. Wtedy z pomocą może przyjść kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu wszystkie nasze długi zostają połączone i zamiast kilku rat płacimy jedną niższą.

Banki oferują kredyty konsolidacyjne w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to kredyt konsolidacyjny z hipoteką. Jak można się domyślić z nazwy, będzie to połączeniu kilku zobowiązań, przy czym jedno z nich będzie musiało być kredytem hipotecznym. Dzięki zabezpieczeniu w postaci mieszkania lub domu, bank może nam udzielić kredytu ze znacznie niższym oprocentowaniem. Dodatkowo okres kredytowania może zostać wydłużony nawet do 20-30 lat, co może jeszcze bardziej zmniejszyć wysokość raty. Należy jednak pamiętać, że z wydłużeniem okresu kredytowania wiążę się również więcej odsetek. Drugi wariant kredytu konsolidacyjnego służy do łączenia zobowiązań tylko o charakterze konsumpcyjnym, do których zalicza się pożyczki samochodowe, gotówkowe, zadłużenia na kartach kredytowych, czy kredyty ratalne. Wybierając tą opcję musimy jednak liczyć się z tym, że uzyskany kredyt będzie miał zdecydowanie niższą wartość niż w przypadku kredytu konsolidacyjnego z hipoteką, a okres kredytowanie wyniesie maksymalnie 10 lat.

Na ogół klientów decydujących na się na kredyt konsolidacyjny interesuje przede wszystkim zmniejszenie wysokości miesięcznych rat. Często nieprzemyślane zakupy mogą wpędzić w tak zwany dołek finansowy. Konsolidacja to świetny sposób na odbudowę budżetu domowego. Finalnie kredyt będzie nas kosztował więcej, ale w ciężkiej sytuacji obniżenie raty, może okazać się jedynym dobrym wyjściem.

Wybierając kredyt konsolidacyjny przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz prowizję pobieraną przez bank. Są to dwa podstawowe czynniki decydujące o całkowitym koszcie kredytu. Dodatkowo warto się również dowiedzieć, czy bank oferuje jakieś dodatkowe profity. Często klienci z dobrą historią kredytową mogą liczyć na obniżkę oprocentowania lub błyskawiczne podjęcie decyzji o udzieleniu kredytu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ