Konto dla dzieci

Oszczędzanie już od najmłodszych lat, może nauczyć dziecko szacunku do pieniądza i dać niemałą frajdę. Duża liczba banków oferuje najróżniejsze rachunki osobiste dla dzieci powyżej trzynastego roku życia. Nastolatek może wówczas zlecać przelewy i płacić kartą w sklepie, co nie grozi zgubieniem pieniędzy, ale czy rzeczywiście opłaca się założyć konto już kilkunastoletniemu dziecku?

Kiedy dziecko może zacząć prawnie korzystać z pieniędzy?

Samo posiadanie konta można uzyskać już jako niemowlę, jednak dostęp do konta następuje dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Dopiero wtedy dziecko może korzystać z wolnych środków, które nagromadziły się na koncie, jeśli rodzic czy opiekun nie zgłosi sprzeciwu. Decydując się na założenie konta w wieku 13 lat, należy udać się do najbliżej placówki banku z rodzicem, gdzie dziecko okaże się legitymacją szkolną, a rodzic wyrazi pisemną zgodę. Do rodzica należy też decyzja, czy ustali jakieś limity korzystania z konta. Daje mu to większe pole manewru i zabezpiecza przed ewentualną rozrzutnością swojej pociechy. Po ukończeniu 18 roku życia, konto zostaje automatycznie przekształcone na zwykły rachunek osobisty i znikną wówczas wszelkie dotychczasowe limity.

Korzyści wynikające z posiadania konta przez nastolatka

Pomysł otworzenia konta naszemu młodocianemu dziecku jest ciekawą opcją, nad którą warto pomyśleć, jeśli chcemy nauczyć dziecko odpowiedzialności i samodzielności. Pozwala to także na kontrolowanie oszczędności i monitorowanie stanu swoich przychodów. Dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo, które gwarantuje nam bank, zwłaszcza przed osobami trzecimi. Dziecko nie musi nosić przy sobie gotówki, którą mogłoby zgubić lub ktoś mógłby mu ją ukraść. Posiadanie konta przez dziecko przyda się podczas jego wyjazdów, ponieważ będziemy mogli na bieżąco dosyłać mu pieniądze przelewem na konto. Kolonie są tego przykładem. Sam będzie mógł też dokonać zakupów przez Internet, czy też doładować sobie konto na telefonie. Zapoznanie się z funkcjonowaniem formalności bankowych znacznie ułatwia wkroczenie w dorosłość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ