Kredyt celowy na samochód – warunki, jakie stawia bank

0
634

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów. Nie wynika to wcale z konieczności finansowego wsparcia, ponieważ polskie społeczeństwo stale się wzbogaca. Chodzi raczej o wzrastające potrzeby, które nie zawsze udaje się zrealizować poprzez wykorzystanie własnych oszczędności. Pewne jest natomiast, że dla instytucji bankowych jesteśmy wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami, dlatego też zobowiązania kredytowe charakteryzują się dzisiaj naprawdę atrakcyjnymi warunkami współpracy. Jednym z najpopularniejszych zobowiązań jest kredyt celowy, brany na przykład na samochód. Sprawdź szczegóły.

Kto może wziąć kredyt samochodowy?

Banki oferują różne produkty kredytowe, a potencjalny klient może dobierać je zgodnie z własnymi oczekiwaniami i możliwościami spłaty. Dzisiaj kredyt na auto oferowany jest zarówno kredytobiorcom indywidualnym, jak i firmom. Wiadomo na pewno, że chociaż warunki zaciągania tego typu finansowego wsparcia są bardziej opłacalne, aniżeli w przypadku kredytu gotówkowego na dowolny cel, to nie zawsze instytucje bankowe wydadzą decyzję pozytywną. Fakt, że już sam pojazd mechaniczny staje się dodatkowym zabezpieczeniem w razie ewentualnej niewypłacalności klienta. To jednak nie wystarcza, aby kredyt otrzymać. Na kredyt samochodowy mogą liczyć tylko ci, którzy wykazują odpowiednią zdolność kredytową. Banki zawsze sprawdzają dochody wnioskującego, wpływy na konto, generują też raport BIK, aby ocenić historię kredytową. Jeśli potencjalny klient posiada zadłużenie albo w przeszłości nie regulował należności w zakresie innych zobowiązań w terminie, raczej nie ma szans na współpracę.

Kredyt gotówkowy, kredyt na samochód czy leasing?

Jeśli potrzebą wnioskującego o kredyt jest nabycie samochodu, najlepszą opcją jest właśnie kredyt na auto. Ten charakteryzuje się lepszymi warunkami współpracy, jest tańszy, a dodatkowe zabezpieczenie w postaci pojazdu sprawia, że kredytobiorca może liczyć na dodatkowe, korzystne bonusy. Cel zobowiązania kredytowego pozytywnie wpływa na zdolność kredytową, kredytobiorca staje się też od razu jedynym właścicielem pojazdu i może nim swobodnie dysponować. Tak samo jest w przypadku kredytu na dowolny cel, natomiast ten może być udzielony z nieco wyższym oprocentowaniem, przez co klient musi ponieść finalnie wyższe koszty.

Warto też omówić leasing samochodowy. To opcja dla firm. Korzyścią jest fakt, iż raty leasingowe można w części wrzucać w koszty prowadzonej działalności. Minusem jest jednak brak prawa własności w zakresie auta. Umowa przewiduje jedynie jego użyczenie, przez co samochodem nie można swobodnie dysponować. Nie można go wynajmować ani sprzedać w razie potrzeby. Wraz z ostatnią ratą leasingową można pojazd wykupić za dodatkową opłatą.

Jak widać, kredyt na auto jest najlepszą możliwością, by móc cieszyć się pojazdem mechanicznym szybko, bez zbędnych formalności i na najlepszych warunkach. Tego rodzaju zobowiązanie celowe oferuje dzisiaj większość instytucji bankowych, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest porównać co najmniej kilka konkurencyjnych propozycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ