Zawód księgowego przynosi przyzwoite zarobki i zapobiega bezrobociu. Każda firma potrzebuje kogoś do prowadzenia ksiąg rachunkowych, nawet mikroprzedsiębiorcy wolą wydać 150-300 zł miesięcznie niż samodzielnie zmagać się z rozliczeniami administracyjno-skarbowymi. Księgowi mogą pracować dla biura rachunkowego, w firmach konsultingowych lub bezpośrednio dla firm i spółek. Zawód ten predysponuje również do założenia własnej firmy świadczącej usługi księgowe, które można wykonywać także w domu. Jeśli zatem chcesz uzyskać stabilny i pewny zawód, warto zdecydować się na księgowość – studia zapewnią Ci udany start w tej branży. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy ukończenie wyższej uczelni jest konieczne. A może wystarczy kurs albo szkolenie pod okiem doświadczonego księgowego?

Księgowość – studia. Jaki kierunek wybrać?

W Polsce nie istnieją studia „księgowe”, dlatego musisz wybrać pokrewny kierunek z dziedziny finansów. Najbardziej popularny to finanse i rachunkowość, dostępny zarówno w formie studiów I i II stopnia, jak i podyplomówki. Co ważne, na studia II stopnia i podyplomowe mogą aplikować absolwenci studiów niezwiązanych z księgowością. Teoretycznie zatem, możesz studiować nawet filologię angielską i starać się o przyjęcie na finanse i rachunkowość. Niemniej, publiczne uczelnie wymagają nadrobienia różnic programowych, co zostanie zweryfikowane poprzez testy lub rozmowę kwalifikacyjną. Niestety, studia z księgowości są na tyle wymagające i trudne, że osoby „zielone” w temacie finansów polegną już w I semestrze na nowym kierunku. Aby pracować w księgowości możesz również ukończyć takie studia jak:

  • Ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria
  • Finanse i rachunkowość biznesu
  • Finanse i rachunkowość w grupie kapitałowej
  • Finanse i rachunkowość w zarządzaniu
  • Rachunkowość i finanse w przedsiębiorstwie
  • Rachunkowość, podatki i finanse w mikro i małej firmie
  • Rachunkowość bankowa
  • Rachunkowość zarządcza
  • Rachunkowość, kadry i płace w MŚP

To zaledwie ułamek kierunków, które przygotują Cię do zawodu księgowego. Wiele z nich to podyplomówki, które polecamy przede wszystkim w celu uzupełnienia wiedzy z rachunkowości zdobytej na kierunkowych studiach I i II stopnia.

Kurs zamiast studiów z księgowości?

Absolwenci innych kierunków i osoby po maturze zadają sobie pytanie, czy studia są potrzebne do pracy w księgowości. Owszem, w tym zawodzie liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności, systematyczne uzupełnianie wiedzy oraz doświadczenie. Jednak jeśli brakuje Ci tego ostatniego, studia pokrewne księgowości będą Twoim największym atutem. Kurs może wystarczyć wówczas, gdy masz jakiekolwiek pojęcie o rachunkowości i pobierałeś praktyki u czynnego księgowego. Jednak nawet wtedy raczej nie możesz liczyć na zatrudnienie w dużej firmie, spółce czy korporacji. Wiedza przyswojona na praktykach, kursie czy w ramach samokształcenia jest trudna do zweryfikowania, natomiast dyplom z rachunkowości i finansów działa jak uniwersalny klucz otwierający każde drzwi.

[Głosów:98    Średnia:2.6/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ