Chcesz pracować przez Internet, bez wychodzenia z domu, bez rozmów kwalifikacyjnych i bez szefa zaglądającego przez ramię? Czemu nie, w sieci nie brakuje ciekawych ogłoszeń skierowanych zarówno do specjalistów, jak i wszystkich internautów. Jednak oferty pracy zdalnej przez Internet nie zawsze są uczciwe. Często w ten sposób możesz nabawić się sporych problemów i zamiast zarobić pieniądze, stracić wszystkie oszczędności w jeden dzień.

Praca zdalna przez Internet – kto może pracować w ten sposób?

Na rzetelne oferty pracy zdalnej mogą liczyć przede wszystkim osoby, których wykształcenie predysponuje do pracy w tym systemie. Przede wszystkim chodzi tu o starszych programistów, którzy mogą pracować samodzielnie, realizując projekty bez nadzoru i wsparcia zespołu.

Na portalach ogłoszeniowych nie brakuje również pracy zdalnej dla osób z biegłą znajomością języków obcych. Najczęściej pracodawcy poszukują kogoś do tłumaczenia dokumentów, telefonicznej i mailowej obsługi klienta obcojęzycznego lub redagowania stron internetowych na rynki zagraniczne.

Uczciwa praca przez Internet czeka także na polonistów i dziennikarzy, którzy mogą zająć się pisaniem tekstów na zlecenie agencji SEO oraz agencji interaktywnych. Ponadto branża reklamowa często poszukuje grafików do projektowania logo, ulotek, wizytówek oraz katalogów.

Oszustwa w ogłoszeniach pracy zdalnej przez Internet

Na portalach ogłoszeniowych możesz znaleźć również oferty pracy zdalnej przez Internet skierowane do wszystkich, bez specjalnych wymagań odnośnie doświadczenia czy wykształcenia. I właśnie te propozycje budzą największe wątpliwości co do uczciwości zamiarów pracodawcy.

Z jakimi oszustwami możesz mieć do czynienia? Brak zapłaty za wykonane zlecenie to najlżejszy kaliber. Cała sztuka polega na tym, by nakłonić Cię do wysłania pracy (np. tekstu, grafiki) w celu weryfikacji Twoich umiejętności. Oczywiście  „pracodawca” nigdy więcej się nie odezwie, ale chętnie zrobi użytek z Twojej kreatywności. Na szczęście w ten sposób stracisz jedynie czas i potencjalny zarobek, a przecież konsekwencje mogą być znacznie groźniejsze.

Za pomocą ofert pracy zdalnej przez Internet często dochodzi do wyłudzenia danych – wystarczy, że „pracodawca” poprosi Cię o skan dowodu osobistego lub wypełnienie kwestionariusza osobowego w celu zredagowania umowy o współpracę. Skradzione w ten sposób dane mogą zostać sprzedane firmom marketingowym lub posłużyć do wyłudzenia pożyczki od parabanku – wówczas możesz wpaść w poważne finansowe tarapaty.

Odpowiadając na oferty pracy zdalnej przez Internet, możesz także paść ofiarą hakerów. Wystarczy, że „pracodawca” wyśle do Ciebie link, którzy rzekomo zawiera dalsze instrukcje na temat pracy lub zadanie weryfikujące kompetencje. Po otwarciu odnośnika może dojść do zainfekowania komputera i stąd już prosta droga do uzyskania zdalnego dostępu do systemu. Haker może tym sposobem wykraść Twoje prywatne zdjęcia (które posłużą mu do szantażu), dokumenty firmowe lub poznać dane logowania do bankowości internetowej.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ