plac targowy

Od stuleci miasta posiadają miejsce przeznaczone do handlu. Taki plac targowy mieścił się niegdyś w centrum miejscowości, z czasem w centrum dzielnic miast. Kupić na nich można było najróżniejsze towary, przywożone przez okolicznych wieśniaków (dzisiaj powiedzielibyśmy: rolników) oraz przez rozmaitych wędrownych handlarzy.

Plac handlowy był centrum życia społecznego i kulturalnego. To tutaj przekazywało się wieści, to tutaj grasowały rzezimieszki, tutaj można było spotkać mieszkańców całej okolicy. Przekazywaniem najnowszych wiadomości ze świata zajmowali się wszyscy wędrowcy, ale były również wyspecjalizowane trupy teatralne, przedstawiające w formie, można by rzec, kabaretowej, wydarzenia ze świata. Ważną postacią był także dziad proszalny. Dziad, choć nazwa jego może budzić śmiech, był szanowaną i ważną postacią w dawnej Polsce i nie tylko. Dziad wędrował od wsi do wsi i śpiewał pieśni, z których dowiadywano się o walecznych rycerzach, o dwórkach, o losach królewskich i dworskich. Dziad zastępował telewizję, gazety i radio, nic więc dziwnego, że był mile widzianym gościem na targu i we wsi.

Z tych dawnych targowisk wyewoluowały obecne centra handlowe i rynki, które najczęściej nie są już placem zastawionym straganami, a halami ze stoiskami. Jednym z takich miejsc jest Kompleks Handlowy Rybitwy w Krakowie, którego szeroką ofertę możemy poznać nie tylko spacerując po placu, lecz również wchodząc na ich stronę internetową khrybitwy.pl. Nabyć tam można produkty od 300 producentów, 200 przedsiębiorców, obiekt jest monitorowany całodobowo. Przewija się tam 1200 konsumentów dziennie. Miejsce to, o znaczącej powierzchni sprzedaży oferuje ogromny wybór produktów. Nabędziemy tam świeże owoce i warzywa (w tym największy wybór jabłek w Małopolsce). Kapusta, marchew i szczypior zwiastują nadejście wiosny. Cały rok można kupić banany i inne egzotyczne owoce. Jest też ogromny wybór bakalii.

Warto nadmienić, że Rybitwy to nie tylko artykuły spożywcze. Zakupimy tam także chemię gospodarczą, kosmetyki czy środki ochrony roślin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ