Pożyczka bez zaświadczeń: co to naprawdę oznacza

Z roku na rok rośnie zainteresowanie ofertą firm pozabankowych. Proponowane przez nich pożyczki są szybko i łatwo dostępne. Wynika to z prostego faktu: uproszczenia do minimum wymaganych formalności. Standardem jest możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe bez konieczności dostarczania jakichkolwiek zaświadczeń. Sprawdzamy, jak to wygląda w praktyce.

Cechą charakterystyczną pożyczek pozabankowych jest możliwość szybkiego uzyskania wsparcia finansowego – nawet tego samego dnia. To zasługa ograniczenia liczby wymaganych dokumentów, co znacznie przyspieszyło weryfikację. Warto jednak mieć świadomość, że firmy pozabankowe wcale nie udzielają pożyczek „w ciemno”.

Co jest potrzebne, aby otrzymać pożyczkę ratalną?

Jak podkreśla ekspert hapipożyczki, chociaż każdy pożyczkodawca ma wewnętrzne ustalenia co do wymogów w kwestii dokumentów, można wskazać kilka standardowych warunków. Pożyczkobiorca musi wpisać się m.in. w takie kryteria jak: wiek, stałe źródło dochodów, dobra historia pożyczkowa i kredytowa oraz niezaleganie ze spłatą innych zobowiązań kredytowych czy pożyczkowych.

Pożyczka bez zaświadczeń, ale na oświadczenie

Zgodnie z ofertą większości firm pozabankowych, ratalne pożyczki są dostępne bez konieczności dostarczania zaświadczeń od pracodawcy o wysokości osiąganego wynagrodzenia i potwierdzających zatrudnienie. Nie oznacza to jednak, że pożyczkodawcy zupełnie nie weryfikują miesięcznych zarobków. Dokonują tego, ale na podstawie oświadczenia sporządzanego przez pożyczkobiorcę.

Czy jest to dobre źródło informacji? Okazuje się, że tak – pożyczkobiorca swoim podpisem poświadcza wiarygodność danych. Gdy nie są one prawdziwe, wówczas firma pozabankowa może posądzić o wyłudzenie pożyczki – zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jeśli nie oświadczenie, to co?

Zdarza się, że firmy pozabankowe – poza oświadczeniem – mogą wymagać innych dokumentów potwierdzających wysokość zarobków. Mowa m.in. o:

  • rocznym zeznaniu podatkowym PIT składanym do urzędu skarbowego
  • wyciągu z konta osobistego z informacją o wysokości salda z ostatnich kilku miesięcy.

To także są wiarygodne źródła danych, na podstawie których da się oszacować zdolność kredytową – bez konieczności dostarczania specjalnych zaświadczeń od pracodawcy.

Zaciągasz pożyczkę? O tym pamiętaj…

Pożyczka bez zaświadczeń może okazać się skutecznym wsparciem w razie niespodziewanych wydatków lub w momencie realizacji długo odkładanych planów. Aby jednak nie stała się pierwszym krokiem w stronę poważnego zadłużenia, należy pamiętać o kilku kwestiach.

  • Oceń aktualną sytuację materialną

Pożyczkę na raty miesięczne zaciągasz nawet na kilkanaście miesięcy, w efekcie czego sytuacja finansowa może ulec diametralnej zmianie. Warto więc zawczasu określić swoje możliwości w razie wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Zastanów się więc czy będziesz w stanie regularnie spłacać miesięczną ratę nawet w chwili przejściowych kłopotów finansowych.

  • Porównaj oferty pożyczek ratalnych

Chociaż pożyczki ratalne są dużo tańsze niż chwilówki, nie wszystkie są tak samo korzystne. Pożyczkodawcy mają prawo do nakładania opłat w różnej wysokości, dlatego jedna oferta może być tańsza od pozostałych.

Jeżeli nie chcesz przepłacać, warto poświęcić choćby kilkanaście minut na analizę dostępnych możliwości. Porównując rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) poszczególnych produktów finansowych dowiesz się, gdzie warto złożyć wniosek.

  • Wybierz zaufanego pożyczkodawcę

Z uwagi na rosnące zainteresowanie pożyczkami ratalnymi, powstają nowe firmy pozabankowe. Aby „wybić się” wśród konkurencji, proponują wsparcie finansowe na bardzo atrakcyjnych warunkach. Warto jednak zachować dużą ostrożność, aby mieć pewność współpracy z uczciwym „graczem”.

Jeśli decydujesz się na zaciągnięcie sporego zobowiązania, wybierz zaufaną firmę pozabankową – taką, która zdobywał ugruntowaną pozycję na rynku i może pochwalić się dobrymi opiniami pożyczkodawców.

Pamiętaj! Nigdy nie sięgaj po wsparcie finansowe bez zastanowienia. Podejmowanie decyzji pod wpływem chwili może być dość kosztowne – koniecznością jest zapoznanie się z warunkami udzielania pożyczek, łącznie z wymaganiami stawianymi pożyczkobiorcy.

Materiał zewnętrzny.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ