Wniosek o Kindergeld – kilka istotnych informacji

Kindergeld jest atrakcyjną propozycją dla wszystkich mieszkańców Niemiec, którzy pracują w legalny sposób i chcą poprawić nieco budżet rodzinny. Biorąc pod uwagę, że wniosek o Kindergeld może być złożony przez każdego zatrudnionego mieszkańca Niemiec, który nie pobiera zasiłków socjalnych, to każdy chętniej korzysta z tych przywilejów. O czym jednak należy pamiętać?

Wszystkie dzieci w gospodarstwie – kto może składać wniosek o Kindergeld

Dzieci powinny mieć zapewnione warunki do odpowiedniego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i umysłowego. Wiadomo jednak, że stworzenie środowiska przyjaznego najmłodszym domownikom może mocno nadszarpnąć budżet domowy, więc uzyskanie dodatkowych środków na dzieci jest z pewnością mocnym obciążeniem dla opiekunów i rodziców.

Pojawia się jednak wiele niejasności, zwłaszcza wśród osób, które po raz pierwszy chcą złożyć wniosek o Kindergeld, ponieważ nie wiedzą one, czy kwalifikują się do uzyskania takiego świadczenia – jak się okazuje, naprawdę ciężko jest nie zakwalifikować się do tej grupy, jednak praktyka zazwyczaj nie ma zbyt wiele wspólnego z teorią. Istnieje możliwość otrzymania dodatku dla dzieci małżonka (nawet jeśli dana osoba składająca wniosek, nie jest biologicznym rodzicem), w przypadku dzieci adoptowanych, na wnuki lub jeśli para jest oficjalnie zarejestrowana (w sytuacji, gdy jest to oficjalny związek homoseksualny).

Wniosek może zostać złożony również przez osoby, które zatrudnione zostały przez Polską firmę, jednak wykonujące pracę na terytorium Niemiec. Jedynym warunkiem we wszystkich przypadkach, jest minimum 6 miesięczne zatrudnienie na terenie kraju – oczywiście można ubiegać się o wyrównanie Kindergeld na 4 miesiące w tył, dzięki czemu rodzice otrzymują jednorazowo zastrzyk gotówki, który powinien zostać przekazany na rozwój dzieci.

A co z dziećmi po 18 roku życia

Dziecko jednak również powinno spełniać określone warunki, jeśli ma otrzymywać Kindergeld po ukończeniu 18 roku życia:
musi kontynuować naukę lub w przypadku przerwy w edukacji, nie może trwać ona dłużej niż 4 miesiące,
może wykazywać upośledzenie umysłowe lub fizyczne, określane ograniczonymi możliwościami pracy lub takie, które kompletnie wykluczają je z możliwości podjęcia zawodu zarobkowego,
w przypadku, jeśli jest zarejestrowane jako osoba bezrobotna, aktywnie poszukująca pracy.

Niemcy stawiają na rozwój najmłodszych, dzięki czemu wiele rodzin postanawia na przeprowadzić się do Niemiec, aby zapewnić swoim pociechom większe możliwości rozwoju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ