Studia w Londynie są przedmiotem marzeń wielu polskich maturzystów. To jedno z największych miast Europy ekscytuje każdego, kto choć raz przemierzył jego ulice. Kosmopolityczna atmosfera, nieustanny gwar i poczucie przynależności do „wielkiego świata” sprawi, że zechcesz zostać tu na dłużej, być może na całe życie. Londyn to miasto ogromnych możliwości zawodowych i edukacji na najwyższym poziomie – jeśli ukończysz studia na jednej z londyńskich uczelni, masz niemal gwarantowana pracę pod każdą szerokością geograficzną. Tu znajduje się Imperial College London, trzeci najbardziej prestiżowy uniwersytet w Wielkiej Brytanii (zaraz po Oksfordzkim i Cambridge). Do znamienitych uczelni, zajmujących wysokie miejsca w światowych rankingach, należą także: University College London, King’s College, London School of Economics and Political Science czy Royal College of Music. Myślisz, że studia w Londynie są poza Twoim zasięgiem finansowym? A może boisz się, że z polską maturą nie masz szans w rekrutacji? Udowodnimy Ci, że studiowanie w Anglii jest prostsze niż myślisz!

Jak wygląda rekrutacja na studia w Londynie?

Nie musisz zdawać matury międzynarodowej. Nie musisz nawet podchodzić do matury angielskiej, czyli egzaminu A-level. Wystarczy, że dobrze zdasz polską maturę, w  tym językiem angielski rozszerzony na poziomie 70%.  Ale uwaga – musisz spieszyć się ze składaniem wniosków, aplikacje na większość kierunków przyjmowane są do połowy stycznia. Jeśli chcesz studiować medycynę, stomatologię lub weterynarię, musisz przesłać dokumenty jeszcze wcześniej – do połowy października.

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz składać aplikacji osobiście ani za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Aby podjąć studia w Londynie musisz jedynie zarejestrować się na internetowej platformie UCAS i złożyć podanie na maksymalnie pięć kierunków. W aplikacji musisz wypełnić kilka sekcji: wybór kierunku, historia edukacji, doświadczenie zawodowe i dane osobowe. Ponadto musisz dodać list motywacyjny oraz referencje od nauczyciela.

Kogo stać na studia w Londynie?

Edukacja na uczelniach wyższych w Wielkiej Brytanii jest płatna i trzeba liczyć się z kosztami ok. 10 tys. funtów rocznie. Taka kwota może Cię zdołować, jednak państwo brytyjskie zdecydowanie wychodzi naprzeciw studentom, także tym z innych krajów Unii Europejskich. Otóż studiowanie w Londynie jest osiągalne dzięki specjalnemu kredytowi studenckiemu, który spłacasz po ukończeniu nauki i podjęciu pracy zarobkowej. Co ważne, raty kredytu obchodzą Cię dopiero wówczas, gdy Twoje wynagrodzenie przekroczy 21 tys. funtów rocznie (albo 13 tys. funtów w Polsce). Ponadto warto przyjechać do Anglii kilka miesięcy wcześniej i podjąć pracę, wówczas po trzech miesiącach możesz ubiegać się o tzw. maintanance loan, czyli dodatkowy kredyt na życie.  Maksymalna kwota kredytu dla osób mieszkających w Londynie wynosi ok. 11 tys. funtów rocznie – ta kwota + kredyt studencki z pewnością umożliwią Ci studiowanie w samym sercu Wielkiej Brytanii.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ