Finanse to jeden z najtrudniejszych tematów, z jakim musi zmierzyć się dwoje ludzi, którzy decydują się iść razem przez życie. Często prowadzi do kłótni i nieporozumień, powoduje wątpliwości i niepokój. W skrajnych przypadkach postawa wobec finansów jest tak diametralnie różna, że para woli się rozstać niż wypracować „zgniły” kompromis. Jednak jedno jest pewne – tego tematu nie można przemilczeć i z pewnością trzeba go podjąć przed wspólnym zamieszkaniem. Zdecydowaliście, że chcecie razem prowadzić domowy budżet i likwidujecie rachunki indywidualne? W takim razie skorzystajcie z rankingu, by znaleźć najlepsze wspólne konto bankowe.

Jak wybrać wspólne konto bankowe?

Ranking kont dla dwojga to przydatne narzędzie, które porównuje oferty z różnych banków, oceniając je pod względem wysokości opłat i funkcjonalności. Niestety, pierwsze miejsce w zestawieniu nie gwarantuje, że wspólne konto będzie całkowicie darmowe. Bank może wymagać od Was opłat za:

  • wydanie i użytkowanie DRUGIEJ karty
  • wypłaty z bankomatów
  • tradycyjne przelewy w placówce banku
  • przelewy zagraniczne
  • przelewy SORBNET (transakcje wysokokwotowe)
  • zlecenie stałe
  • polecenie zapłaty
  • sprawdzanie salda w bankomacie

Prowadzenie wspólnego konta zwykle jest darmowe, jednak banki często wymagają spełnienia kilku warunków, np. stałych wypływów w określonej wysokości (np. 2500 zł miesięcznie) lub kilku płatności kartą (np. 5 na miesiąc).

Czy opłaca się otwierać konto dla dwojga?

Wspólne konto nie zawsze będzie bardziej opłacalne niż dwa indywidualne. Jeśli oboje korzystanie z bezwarunkowo darmowych kont, gdzie większość usług jest bezpłatna, wówczas zamiana na jeden rachunek może negatywnie odbić się na Waszej kieszeni. Niektóre banki liczą sobie nawet ponad 20 zł za wydanie drugiej karty (+ koszty za utrzymanie), a przecież oboje potrzebujecie „plastiku” na co dzień.

Ponadto bardzo trudno znaleźć bezwarunkowo darmowe konto wspólne i jeśli nie spełnicie wymogów, bank naliczy miesięczną opłatę w wysokości 8-11 zł za utrzymanie konta. Warto także wziąć pod uwagę, że dwa osobne konta mogą generować podwójne przychody, np. z tytułu systemu moneyback czy programu partnerskiego.

Dlaczego warto założyć wspólne konto bankowe?

Bezsprzecznym jest fakt, że konto dla dwojga ułatwia prowadzenie domowych finansów. Jeśli jedna osoba z pary zapomina o regulowaniu rachunków, wówczas druga może w każdej chwili sprawdzić historię i zrealizować zaległe płatności. Wspólne konto bankowe zapewnia przejrzystość wpłat i wypłat, toteż partnerzy niczego przed sobą nie ukryją – co bywa zarówno przydatne, jak i kłopotliwe, np. gdy chcesz zapłacić za prezent dla partnera. Takie rozwiązanie jest jednak dowodem na pełne zaufanie i uczciwość zamiarów wobec drugiej strony, co można poczytywać za dobry znak dla przyszłości związku. Co ważne, gdy oboje macie dostęp do konta, możecie w porę odkryć problemy, które ukrywa partner, np. skłonności do hazardu, zakupoholizm czy zwolnienie z pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ