W teorii samo założenie działalności jest proste – wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1, a następnie podpisać go w urzędzie gminy lub miasta. Następnie musisz odwiedzić ZUS w celu zarejestrowania firmy jako płatnika składek oraz urząd skarbowy w przypadku zgłoszenia płatnika VAT. Jednak zanim otrzymasz numer REGON, musisz dobrze przygotować się na rozpoczęcie działalności. Jak założyć własny biznes i czego dopilnować przez zarejestrowaniem firmy?

Założenie własnej działalności – pierwsze decyzje przedsiębiorcy

We wniosku CEIDG-1 musisz wpisać rodzaj działalności według klasyfikacji PKD, rodzaj opodatkowania, nazwę działalności, wskazać siedzibę i rachunek bankowy. To są podstawy, od których musisz zacząć planowanie swojej firmy. Pamiętaj, że nazwa pozostanie z Tobą przez całą działalność, dlatego powinna być czytelna, łatwa do zapamiętania i wymówienia, a także musi uwzględniać domenę internetową.

Weź również pod uwagę, że czasami prowadzenie firmy we własnym domu to zły pomysł, gdyż potem możesz mieć trudności z odseparowaniem życia zawodowego od prywatnego. No i na koniec – nie bój się wiedzy. Musisz mieć know-how w małym palcu, dlatego warto podjąć specjalistyczne kursy, czytać branżową literaturę i śledzić najważniejsze strony internetowe dotyczące Twojej działalności.

Jak otworzyć własną firmę – kapitał na założenie i rozwój działalności

Nie musisz wprawdzie opracowywać szczegółowego kosztorysu, ale powinieneś podliczyć wydatki stałe i zmienne. Samo zarejestrowanie firmy jest darmowe, ale na „dzień dobry” będziesz potrzebować pieniędzy na czynsz za lokal, towar, składki ZUS i podatki. Nawet jeśli chcesz prowadzić prostą działalność usługową, będziesz potrzebować podstawowych urządzeń – telefonu, faksu, drukarki, komputera. Czy masz środki na promocję firmy, np. pozycjonowanie strony internetowej, reklamę w Internecie lub radiu, ulotki, katalogi i plakaty?

Jak założyć własny biznes, bez odpowiednio wysokiego kapitału? W takim razie będziesz potrzebować zewnętrznych źródeł finansowania. Uzyskanie kredytu dla nowych firm jest dość problematyczne i niewiele banków oferuje pomoc młodym przedsiębiorcom. Pieniądze na rozpoczęcie działalności możesz uzyskać także z urzędu pracy lub funduszy unijnych, dlatego warto zajrzeć na stronę PUP i Portalu Funduszy Europejskich.

Jak założyć własny biznes – biznesplan i strategia rozwoju firmy

Warto poważnie podejść do własnej działalności, dlatego gorąco namawiamy do stworzenia biznesplanu i opracowania strategii rozwoju firmy, nawet jeśli nie starasz się o dotacje. Te dwa projekty z pewnością ułatwią wejście na rynek ze swoimi produktami/usługami. To Twój plan działania na najbliższe miesiące, dlatego powinien uwzględniać najważniejsze aspekty, np. profil działalności firmy, charakterystykę sprzedawanych dóbr/usług, analizę konkurencji i konsumentów oraz strategię marketingową. Jeśli sam opracowujesz swój biznesplan, możesz skorzystać z usług analityków, którzy ocenią jego poprawność i oszacują szanse na powodzenie firmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ