Kodeks cywilny daje możliwość sprzedaży wierzytelności, a co za tym idzie, pozwala na skupowanie długów, zarówno przez osoby prywatne, jak i instytucje. Co to oznacza dla osoby zadłużonej? Sprawdź, jak skupowanie długów wygląda w praktyce.
Długi to najczęściej wierzytelności pieniężne, których termin płatności już upłynął. Mogą się nimi stać np. niespłacone kredyty, raty za zakupiony sprzęt, zaległe rachunki czy faktury. Kiedy się pojawią, wierzyciel może podjąć kroki w kierunku odzyskania należności. Duże podmioty, zwłaszcza banki czy operatorzy telefonii komórkowej oraz telewizji kablowej, decydują się odsprzedanie wierzytelności innemu podmiotowi.
Sprzedaż długów to korzystne rozwiązanie dla wierzyciela
Dlaczego wierzyciele decydują się na sprzedaż długów? Ponieważ dzięki temu mogą szybciej odzyskać znaczącą część zaległej sumy i uwolnić się od problemów związanych z prowadzeniem windykacji czy uczestnictwem w procesie sądowym, a później w postępowaniu komorniczym. Rozwiązaniem dla podmiotów takich jak np. banki czy operatorzy telefonii komórkowej jest ogłoszenie przetargu na zakup portfela zadłużeń. Biorą w nich udział firmy, które interesuje skupowanie długów. Najczęściej są to specjalne fundusze, które obsługę zakupionych wierzytelności przekazują firmom windykacyjnym, takim jak ULTIMO.
Warto pamiętać, że skupowanie długów:
- oznacza cesję (czyli przekazanie) wszystkich praw związanych z zadłużeniem na nowego wierzyciela – łącznie z naliczonymi przez bank czy operatora komórkowego odsetkami oraz karami umownymi
- uwalnia dłużnika od zobowiązania wobec wierzyciela pierwotnego (np. banku), przekierowując je na nowego właściciela wierzytelności – oznacza to, że jeżeli np. otrzymasz informację od ULTIMO o przejęciu twojego długu, to powinieneś się kontaktować z doradcą tej firmy, a nie z bankiem, który udzielił ci pożyczki
- pozwala nowemu wierzycielowi prowadzić windykację należności – zarówno na drodze polubownej, jak i sądowej.
Jak przebiega skupowanie długów i co z niego wynika dla osoby zadłużonej?
Skupowanie długów jest transakcją regulowaną przepisami kodeksu cywilnego. Zadłużenie może kupić zarówno osoba prywatna, jak i instytucja – zarówno w ramach standardowej transakcji, jak i np. za pośrednictwem tzw. giełdy długów. Warto pamiętać, że gdy sprzedaż ma charakter publiczny, wierzyciel ma prawo do upublicznienia danych dłużnika w zakresie wynikających z przepisów prawa.
Wskutek sprzedaży długu, obsługa zadłużenia zostaje najczęściej przekazana firmie windykacyjnej i to jej doradcy będą się kontaktować z dłużnikiem w sprawie zobowiązania. Jeśli twój dług został zakupiony przez nowy podmiot, najprawdopodobniej:
- już otrzymałeś pismo w tej sprawie, np. od ULTIMO – znajdziesz w nim informację zarówno o tytule, z jakiego powstało zadłużenie, jak i naliczonych przez wierzyciela pierwotnego karach umownych czy odsetkach
- została ci przedstawiona propozycja podpisania ugody – warto ją rozważyć, ponieważ dzięki temu rozwiążesz problem długu na drodze polubownej, unikając kosztownego i stresującego postępowania sądowego.
Jak ją podpisać? Najczęściej – nawet bez wychodzenia z domu. Z doradcą z firmy windykacyjnej możesz porozmawiać telefonicznie lub za pomocą Internetu. Przedstawiając swój problem, wynegocjujesz niskie raty, dzięki którym krok po kroku wywiążesz się ze zobowiązań finansowych i pozbędziesz się długów raz na zawsze.