Odfrankowienie kredytu

Odfrankowienie kredytu odnosi się do osób, które zaciągnęły kredyt w obcej walucie. Proces ten związany jest z wieloma regulacjami i postanowieniami. Przepisy jasno wskazują, że unieważnienie umowy kredytowej nastąpi wtedy, gdy sąd uzna, że zasady przeliczania wysokości kredytu i rat są niedozwolone. Oznacza to, że kredytobiorca będzie spłacał zadłużenie w złotówkach, z takim samym oprocentowaniem, jakie posiadał kredyt we frankach szwajcarskich. Z czym wiąże się ten proces? O tym przeczytasz tutaj: https://www.stop-frank.pl/odfrankowienie-kredytu/ i w dalszej części artykułu.

Odfrankowienie kredytu

Okazuje się, że najłatwiejszym do odfrankowienia jest indeksowany kredyt, gdzie dochodzi do podważenia klauzul indeksacyjnych. Konieczne jest wykazanie, że frankowicz, któremu należy się pomoc dla frankowiczów nie może samodzielnie oszacować wielkości danych rat, co jest sprzeczne z zasadami życia społecznego i przepisami prawnymi. Ponadto, proces odfrankowienia odnosi się do rat przeszłych, jak i przyszłych. Oprocentowanie pozostaje na tym samym poziomie, ale osoba zadłużona dzięki temu jest w stanie odzyskać sporą kwotę związaną z nadpłatą.

Formalności związane z odfrankowieniem

W teorii złożenie wniosku do banku powinno być wystarczające, jednakże w praktyce odfrankowienie wymaga załatwienia sporej ilości formalności. Czasami bank nie uwzględnia postulatów kredytobiorcy, co z kolei wymusza wkroczenie na drogę sądową, która znacząco wydłuża proces odfrankowienia kredytu. Jeśli nie wiemy, jak zabrać się do tych czynności, warto poprosić o pomoc prawnika zajmującego się na co dzień kwestiami związanymi z kredytami.

Unieważnienie umowy

W przypadku, gdy zawarliśmy umowę kredytową w obcej walucie, możemy skorzystać z odfrankowienia lub całkowitego unieważnienia wtedy, gdy zachodzą ku temu określone przesłanki. Odfrankowienie wiąże się z usunięciem niekorzystnych oraz nieprawidłowych prawnie przepisów, natomiast umowa cały czas będzie nas obowiązywać. Jeśli chodzi o unieważnienie umowy, następuje to jedynie w wyjątkowych okolicznościach i jest związane z rozliczeniem wysokości wypłaty oraz spłaty, o czym warto pamiętać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ