Praca za granicą może być bardzo opłacalna, nawet pomimo wyższych kosztów utrzymania w Niemczech, Anglii czy Danii. W wielu krajach Europy Zachodniej Polak może zarobić na stanowiskach niskiego szczebla wynagrodzenie 2-3 krotnie wyższe niż u siebie w kraju. Na przykład za pracę fizyczną taką, jak sprzątanie domów w Niemczech można otrzymać ok. 20 zł/godzinę na rękę, czyli więcej niż w Polsce otrzymuje zwykle początkujący pracownik biurowy w korporacji.
Szukając zatrudnienia w innym kraju najlepiej skorzystać z pomocy agencji pracy za granicą. Alternatywą jest przeszukiwanie ogłoszeń na własną rękę lub wycieczka „w ciemno”. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo ryzykowne, a samodzielne poszukiwania przez Internet mogą być mało efektywne. Ponadto wielu pracodawców chętnie współpracuje z agencjami pracy za granicą, bo wówczas mają pewność, że dotrą do nich odpowiednio przeszkoleni pracownicy, a proces rekrutacji nie pochłonie dodatkowych kosztów.
Jednak agencja agencji nierówna. Jak więc wybrać tę najlepszą?
Szkolenia specjalistyczne organizowane przez agencję
Solidna, rozwinięta agencja pracy za granicą skupia się nie tylko na szybkim łączeniu pracodawców z pracownikami. Dobre pośrednictwo przykłada dużą wagę do tego, by wysyłać odpowiednich ludzi na odpowiednia miejsca pracy. Innymi słowy, taka agencja stara się znaleźć pracę zgodną z Twoimi zainteresowaniami i organizuje dodatkowe szkolenia. Zwłaszcza ten ostatni aspekt ma duże znaczenie. Różnorodność ofert pracy jest zwykle ograniczona, więc odpowiedni kurs pozwoli Ci nadrobić braki kwalifikacyjne. Mogą to być zarówno szkolenia językowe, jak i kursy specjalistyczne, np. na wózki widłowe. Wówczas oprócz doświadczenia pracy za granicą, zdobywasz również wiedzę i certyfikat do wpisania w CV, który może się w przyszłości przydać także na polskim rynku pracy.
Agencja pracy za granicą i transport
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę wybierając agencję pracy za granicą jest transport na miejsce wykonywania zawodowych obowiązków oraz transport powrotny. To duży plus, gdy pośrednictwo dba o to, by codziennie dowieźć Cię do pracy i odwieźć z powrotem do domu. Nie musisz wówczas martwić się organizowaniem podróży na własną rękę i tracić czasu wolnego np. czekając na pociąg lub podmiejski autobus przed lub po pracy.
Integracja i dodatkowe benefity
Część agencji dba również o czas wolny swoich pracowników, organizując spotkania integracyjne. Mogą one obejmować imprezy w ramach osób zatrudnionych w danej branży lub spotkania dla wszystkich pracowników danej agencji pracy. To przyjemny dodatek do oferty zatrudnienia – pracując w obcym kraju przez kilka miesięcy miło jest od czasu do czasu znaleźć się w większej grupie ludzi rozmawiających po Polsku. To również znakomita okazja do nawiązania nowych znajomości.
Zdarza się, że agencje pracy za granicą idą jeszcze dalej i proponują dodatkowe benefity dla stałych pracowników. Mogą to być różnego rodzaju bony, karty zniżkowe czy też prezenty przyznawane w ramach konkursów. W idealnym scenariuszu jesteś więc w stanie znaleźć dobrze płatną pracę z dojazdem i gwarantowanym mieszkaniem, a do Polski wrócić nie tylko z pieniędzmi, ale również wygranym laptopem i nowymi, ciekawymi znajomościami.