Po podpisaniu umowy z agencją pośrednictwa pracy za granicą tak naprawdę zostajesz pracownikiem tejże agencji, delegowanym do pracy u zagranicznego pracodawcy. Taki system outsourcingu pracowniczego jest praktyczny i potrzebny, jednak swego czasu agencje cieszyły się bardzo złą sławą. Obecnie – między innymi dzięki Internetowi – można łatwo zdemaskować nierzetelną agencję pracy. Wystarczy kilka niepochlebnych opinii i ostrzeżeń od internautów, aby uniknąć współpracy z oszustem i popadnięcia w poważne tarapaty. Sprawdź zatem, czym powinna charakteryzować się najlepsza agencja pracy za granicą i jak znaleźć wiarygodnego pośrednika.

Jak sprawdzić, czy agencja pracy jest uczciwa?

Pośrednik przyjął Cię w prywatnym mieszkaniu albo umówił się z Tobą na mieście i nie przedstawił żadnej wizytówki ani umowy? Uciekaj od niego jak najdalej! Agencja pośrednictwa pracy powinna funkcjonować jako firma, której tożsamość możesz zweryfikować w wyszukiwarce Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wyszukiwarce KRS (w przypadku spółek), a także w komercyjnych bazach firm. Ale to nie wszystko, przecież działalność gospodarczą może założyć niemal każdy, także potencjalny oszust. Znacznie ważniejszy jest wykaz KRAZ (Rejestr Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia) – najlepsza agencja pracy za granicą z pewnością widnieje w tym rejestrze, a ponadto posiada odpowiednie certyfikaty.

Agencja pracy za granicą – opinie w Internecie

W jaki sposób upewnić się, jeszcze przed podpisaniem umowy, czy agencja zatrudnienia jest uczciwa i rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków? Najlepiej sprawdzić opinie osób, które pracowały za granicą przez pośrednika. Oczywiście musisz wziąć poprawkę na tzw. „szeptaczy”, czyli osoby wynajęte do pisania pochlebnych komentarzy (lub niepochlebnych, uderzających w konkurencję). Opinie możesz sprawdzać na forach dla emigrantów, forach poświęconych pracy za granicą czy grupach na Facebooku. Najlepsza agencja pracy za granicą powinna cieszyć się nieposzlakowaną opinią, potwierdzoną przez relacje wiarygodnych internautów (imię, nazwisko i zdjęcie w profilu).

Jak działa uczciwa agencja zatrudnienia?

Agencja pośrednictwa pracy za granicą może ponosić pewne koszty związane z Twoim zatrudnieniem, tj. koszty podróży, badań lekarskich, wizy, tłumaczenia dokumentów. W związku z tym biuro ma prawo domagać się zwrotu tych kosztów, ale tylko pod warunkiem, że zostały wymienione w pisemnej umowie. Zwróć przy tym uwagę, czy koszty nie są zawyżone – dla pewności możesz sprawdzić ile rzeczywiście kosztuje wiza albo zadzwonić do przewoźnika w sprawie ustalenia ceny transportu. Najlepsza agencja pracy za granicą z pewnością nie zażąda od Ciebie opłat za załatwienie pracy, ani nie będzie pobierać prowizji od Twojego wynagrodzenia. Niestety, niektóre firmy usiłują przemycić niedozwolone opłaty pod postacią obowiązkowego kursu językowego czy konsultacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ