Nie masz pieniędzy na studia, toteż wybierasz „darmową” uczelnię państwową? W takim razie możesz mocno się zdziwić. Wprawdzie szkoły publiczne nie pobierają czesnego, jednak nauka nigdy nie jest całkowicie bezpłatna i zawsze powinieneś mieć zaplecze finansowe. Sprawdź, za co trzeba płacić na uczelniach państwowych i ile kosztują studia w szkołach prywatnych.

Darmowe studia? Nie do końca…

Studia I i II stopnia na uczelniach państwowych z reguły są bezpłatne, tj. student nie płaci czesnego za naukę. Jednak w trakcie studiowania będziesz narażony na inne, małe lub większe wydatki, w tym opłaty:

  • rekrutacyjne
  • związane z wydaniem dyplomu
  • za egzamin poprawkowy
  • za egzamin komisyjny
  • za udzielenie urlopu dziekańskiego
  • za udział w kursach, obozach i badaniach terenowych

Oczywiście do opłat za naukę należy doliczyć również koszty życia studenckiego, w tym: wynajem pokoju w akademiku lub mieszkania (250-2000 zł), dojazdy na uczelnię (50 zł), koszty wyżywienia (ok. 500 zł choć studenci wykazują się dużą kreatywnością w tym temacie), koszty podręczników i kserówek (ok. 100 zł) czy koszty rozrywki (200 zł).

Ponadto nie łudź się – uczelnie państwowe oferują darmową naukę jedynie na studiach w trybie dziennym. Nauczanie w systemie wieczorowym lub zaocznym jest płatne. Ile kosztują studia niestacjonarne? To zależy od uczelni, jednak opłaty mogą być zbliżone do wysokości czesnego w uczelniach prywatnych. Mało tego, co jakiś czas rząd proponuje przywrócenie opłat na państwowych uczelniach – ostatni taki projekt powstał w 2017 roku. Może być tak, że za kilka lat gwarantowane prawo do bezpłatnej nauki w Polsce będą mieli jedynie… uczniowie szkół średnich.

Ile kosztują studia na uczelni prywatnej?

Studiowanie w państwowej placówce zawsze wiąże się z pojedynczymi wydatkami, niemniej brak czesnego pozwala zaoszczędzić nawet 5-8 tysięcy zł rocznie w porównaniu z placówkami prywatnymi. Ile kosztują studia w szkołach niepublicznych? Jak wynika ze statystyk, średnia wysokość czesnego w Polsce wynosi 5 tys. zł za rok. Niemniej, opłaty zależą od kierunku studiów, renomy uczelni i lokalizacji.

Najdroższe są studia w Warszawie, gdzie za jeden rok nauki musisz zapłacić nawet ponad 9 tys. złotych. Z reguły najwięcej zapłacisz za kierunki techniczne, informatyczne, ekonomiczne i finansowe – dziedziny humanistyczne są nawet o połowę tańsze (choć na czołowych uczelniach różnice się zacierają). Jednak prawdziwymi rekordzistami tego rankingu są kierunki lekarski i dentystyczny, na których nauka może kosztować nawet ponad 11 tys. zł rocznie.

Przy wyborze uczelni zwróć także uwagę na ilość rat czesnego. Bardzo często uczelnia wymaga płatności 12 rat, czyli student płaci nawet za okres wakacyjny! Ale czesne to nie wszystko. O ile opłata rekrutacyjna na uczelni państwowej kosztuje z reguły kilkadziesiąt złotych, o tyle za wpisowe na uczelni prywatnej możesz zapłacić nawet kilkaset złotych. Również za samo wyrobienie dyplomu szkoła może sobie policzyć nawet 10 razy więcej niż uczelnia państwowa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ