Zalety Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE)

IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, umożliwia skuteczne oszczędzanie i gromadzenie kapitału na emeryturę. Podstawową zaletą Indywidualnego Konta Emerytalnego jest brak podatku od zysków kapitałowych, a także możliwość zdobycia sporych środków finansowych na jesień życia.

Indywidualne Konto Emerytalne to jedna z możliwości oszczędzania w ramach III filaru. Gromadząc środki finansowe na IKE, można w przyszłości otrzymywać znacznie większe środki finansowe niż standardowa emerytura z ZUS (I filar) oraz OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne – II filar). Czytaj dalej i sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą oszczędzanie pieniędzy w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych.

Indywidualne Konto Emerytalne – o co w nim chodzi?

Indywidualne Konta Emerytalne to produkty finansowe, które umożliwiają regularne odkładanie oszczędności i inwestowanie ich w celu zwiększenia świadczeń emerytalnych po 60. roku życia.

Pieniądze na IKE można przekazać do banku, funduszu emerytalnego czy domu maklerskiego. Warto wiedzieć, że forma Indywidualnego Konta Emerytalnego, może być różna: IKE może być ubezpieczeniem, kontem oszczędnościowym czy inwestycjami na rynku kapitałowym.

Odkładając regularnie pieniądze, można je wypłacić po 60. roku życia, a nawet po 55. roku życia, jeśli do tej pory nabędziesz odpowiednie uprawnienia emerytalne. Warunkiem wypłat w ramach IKE jest również dokonywanie wpłat przynajmniej przez 5 lat kalendarzowych, lub wpłata ponad połowy wartości wpłat nastąpiła wcześniej niż 5 lat przed wnioskowaniem o wypłatę świadczeń. W przeciwnym razie straci się jedną z podstawowych zalet IKE, czyli brak tzw. podatku Belki.

Indywidualne Konto Emerytalne – zalety

Indywidualne Konto Emerytalne niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest brak konieczności opłacania podatków od zysków kapitałowych, które koniecznie trzeba opłacić w przypadku innych form oszczędzania, takich jak lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe. Indywidualne Konto Emerytalne to skuteczny sposób na zapewnienie godnej emerytury. Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy, ile będziesz w stanie odkładać pieniędzy co miesiąc, by móc pomnażać oszczędności i wypłacić je w przyszłości. Nie musisz martwić się o sytuację gospodarczą w kraju czy niekorzystne zmiany w polskim systemie emerytalnym. Inwestowanie w swoją emeryturę możesz dobrać według własnych preferencji, lokując IKE w postaci inwestycji na rynkach kapitałowych, możesz zwiększyć swoje oszczędności do naprawdę sporych rozmiarów, zapewniając sobie spokojną przyszłość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ