mapa myśli
Fot. pixabay.com

Sposobów na naukę jest wiele. Jedną z coraz popularniejszych metod jest mapa myśli. Pozwala w szybki sposób zanotować najważniejsze informacji, a także w przystępny sposób przyswoić materiał. Sprawdź kluczowe informacje o tym sposobie nauki.

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/mapa-mysli-co-jest-jak-ja-przygotowac/

Mapa myśli – co to takiego?

Jest to jedna z pomocy naukowych, które wspomagają zapamiętywanie. Stworzona jest z powiązanych ze sobą słów kluczy połączonych strzałkami, kreskami, znakami równości. Niektórzy dodają do niej więcej elementów. Jednak najważniejszą zasadą jest skrótowość. Nie zapisuje się w niej pełnych zdań, a jedynie najważniejsze pojęcia, myśli.

Jak stworzyć mapę myśli?

Bardzo łatwo można zabrać się za tworzenie takiego narzędzia. Wystarczy kartka papieru, zeszyt czy notes. Do tego przybory do pisania jak długopis, kolorowe cienkopisy czy mazaki. Na środki należy zapisać temat mapy myśli, główne hasło czy pytanie. Warto zapisać je większymi literami, użyć wyróżniającego się koloru bądź w inny sposób zaznaczyć to słowo.

Od tematu głównego należy przeciągnąć strzałki w różnych kierunkach i tam zapisać elementy powiązane z głównym słowem. W zależności od tego pozostało mamy miejsca na kartce bądź jak szczegółowo ma zostać zapisane dane pojęcie można dodać kolejne strzałki, które są określeniami określeń głównego tematu.

Dlaczego warto stosować mapę myśli?

Metoda ta jest skuteczniejsza od zwykłego zapisywania na kartce zdań jedno po drugim. Dlaczego? Forma graficzna sprawia, że łatwiej jest wrócić do pewnych haseł. Ciąg tekstu może być trudny do powtarzania. A także mniej zachęcający do czytania.

Ponadto wiąże się to z zapamiętywaniem. Kiedy notujemy w standardowy pomysł nie angażujemy się w to zadanie. Przy formie graficznej trzeba być bardziej uważnym i co najważniejsze już na etapie notowania wysnuwać wnioski. I to je notować.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mapy myśli mogą być tworzone na oddzielnych kartkach dzięki czemu łatwiej zabrać tylko te, z których aktualnie chcemy korzystać. A także łatwiej umieścić je w widocznym miejscu do powtórki materiału.

Zobacz też: http://www.360money.pl/jaki-prezent-dla-mezczyzny-bedzie-najlepszy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ