Zawód programisty jest różnie odbierany przez społeczeństwo. Jedni zwracają uwagę na wysokie zarobki, duże możliwości awansu i szeroki wybór ofert pracy. Nie brakuje jednak stereotypowych opinii, według których programista to odludek, maniak przesiadujący przez komputerem 24/7 i dziwak. My chcemy Cię przekonać, że to dobry i przyszłościowy zawód – programista nigdy nie będzie narzekać na brak pracy czy wynagrodzenie. Przyznasz, że ta perspektywa wygląda bardzo zachęcająco!

Zawód programisty = wysokie zarobki

Pieniądze to podstawowy motywator osób, które zastanawiają się nad pracą w branży IT. Wprawdzie zarobki początkującego programisty oscylują wokół 2000 zł na rękę, jednak wystarczy 2-letnie doświadczenie, by wynagrodzenie urosło do 5-6 tys. złotych brutto. Około 25% programistów otrzymuje powyżej 9 tys. brutto, przy czym wynagrodzenie zależy od języka programowania. Najwięcej zarobisz jako Java developer i C++ developer oraz jako specjalista od aplikacji mobilnych. Górną granicę zarobków zamyka senior project manager, którego pensja może wynosić od 17 do 28 tys. złotych brutto. Powyżej 10 tys. złotych zarobisz także na stanowiskach: project manager, network administrator, software architect, IT architect oraz IT analyst. Jedno jest pewne, zawód programisty jest opłacalny i pozwala uzyskać wysokie zarobki w stosunkowo krótkim czasie.

Programista nie może narzekać na brak ofert pracy

Wystarczy zajrzeć na pierwszy z brzegu portal z ogłoszeniami o pracę – co druga oferta dotyczy stanowiska związanego z programowaniem. Specjalista w tej dziedzinie bez problemu znajdzie zatrudnienie w firmie IT, korporacji czy agencji reklamowej. Może też pracować zdalnie jako freelancer albo wyjechać za granicę i programować za kilkukrotnie wyższą stawkę niż w Polsce. Programistów poszukują wszędzie, toteż w tym zawodzie popyt przewyższa podaż, tzn. wolnych stanowisk jest więcej niż osób spełniających wymagania pracodawcy. Oznacza to, że nawet programiści z zerowym doświadczeniem mogą bez większego problemu zahaczyć się w dużej firmie, gdzie będą uczyć się pod okiem najlepszych.

Komfortowa warunki pracy dla programisty

Wygoda pracy to kolejna ważna przesłanka do tego, aby uprawiać ten zawód – programista zatrudniony w korporacji lub firmie IT ma gwarantowane benefity w postaci karty sportowej, prywatnej opieki medycznej oraz służbowego sprzętu (laptop, telefon). W dużych firmach programiści mogą wyciszyć się i odpocząć w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu (chill-out) albo zagrać na PlayStation, w piłkarzyki lub bilard (play room). W dodatku pracownicy mogą korzystać z firmowej sauny i siłowni, a  w razie potrzeby umieścić swoje dziecko w firmowym przedszkolu. Zawód ten predysponuje także do pracy w najwygodniejszym miejscu na świecie – we własnym domu. Programista może zostać freelancerem lub wynegocjować w swojej firmie możliwość częściowej pracy zdalnej. Łatwo zatem zgodzić się ze stwierdzeniem, że programista ma prostu klawe życie, zwłaszcza jak na polskie warunki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ