W zasadzie określenia „tester oprogramowania” nie trzeba wyjaśniać, wymaga jedynie rozwinięcia. Pracownik na tym stanowisku zajmuje się sprawdzaniem systemów i oprogramowania komputerowego, weryfikacją ich funkcjonalności oraz raportowaniem błędów. Dzięki pracy testerów programiści mogą usunąć usterki i usprawnić działanie oprogramowania. Zawód ten wydaje się zatem nie tylko ciekawy i ambitny, ale przede wszystkim mający kluczowe znaczenie dla rozwoju branży IT. Ale czy praca testera oprogramowania jest dostępna dla każdego?

Jak zostać testerem oprogramowania?

W tym zawodzie ważniejsze od wykształcenia jest doświadczenie. Owszem, dyplom z informatyki czy elektroniki nie zawadzi, jednak od testera wymaga się przede wszystkim praktycznych umiejętności.

Musisz mieć w jednym palcu obsługę komputera, znać się na systemach operacyjnych i sprawnie posługiwać się przeglądarką. Podstawowa wiedza informatyczna jest dobra początek, ale technologie nie stoją w miejscu, dlatego Ty również musisz stale doszkalać się w branży. Tylko nie zrażaj się – niektórzy twierdzą, że w tym zawodzie może sprawdzić się niemal każdy.

Zacznij od edukacji – zainwestuj w książki i poradniki o procesach tworzenia oprogramowania. W dużych firmach przychylnym okiem spogląda się na kandydatów, którzy zdobyli certyfikat ze szkoleń typu ISEB i ISTQB. Materiały znajdziesz także w sieci na portalach poświęconych pracy testera oprogramowania.

Internet zapewnia również dostęp do ćwiczeń praktycznych na projektach oprogramowania typu free and open-source. Ponadto szukaj okazji do odbycia bezpłatnych praktyk, choćby w niewielkiej firmie lub zdalnie. Co ciekawe, praca testera oprogramowania wymaga również kwalifikacji miękkich tj. umiejętności pracy pod presją, zdolności analitycznych czy dobrze rozwiniętych umiejętności interpersonalnych.

Na czym polega praca testera oprogramowania?

Jeśli znasz się na programowaniu i wszędzie widzisz bugi, to będzie dla Ciebie wymarzona praca. Tester oprogramowania to komputerowy spec od błędów i kontroler jakości, a zarazem bliski współpracownik programistów. W zależności od doświadczenia, zakres obowiązków na tym stanowisku wygląda następująco:

  • przeprowadzanie testów oprogramowania różnym metodami (testowanie manualne, eksploracyjne i automatyczne)
  • kontrola funkcjonalności programu z poziomu użytkownika
  • raportowanie odkrytych błędów
  • retesty, czyli ponowna weryfikacja poprawionej wersji oprogramowania
  • projektowanie testów i przekształcanie ich na program
  • zarządzanie jakością oprogramowania
  • współpraca z programistami, analitykami i projektantami oprogramowania

Biorąc pod uwagę wykonywane obowiązki, czy praca – tester oprogramowania jest opłacalna? W niewielkiej firmie możesz liczyć na 3000-4000 netto, choć średnia pensja w tym zawodzie jest znacznie wyższa i wynosi ok. 7800 brutto. Najwyższe zarobki przekraczają 9000 zł brutto. Trzeba zatem przyznać, że tester oprogramowania to dochodowy zawód, zapewniający niemałą satysfakcję i ciekawe wyzwania.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ