Studia muzyczne wymagają talentu, konkretnych umiejętności i predyspozycji, które są oceniane podczas egzaminów wstępnych. Bez przygotowania i doświadczenia niełatwo zostać studentem akademii lub uniwersytetu muzycznego. Jednak dla osób zdeterminowanych studia muzyczne okażą się fascynującą podróżą w krainę dźwięków, historii i legendarnych osobistości.

Dla kogo studia muzyczne? Talent to nie wszystko

Nawet jeśli w Twoich żyłach płyną nuty, a serce tętni w rytm partytury, studiowanie muzycznych kierunków może Cię rozczarować. Aby zostać dumnym absolwentem uczelni muzycznej musisz wykazać się ciężką pracą – czekają Cię wielogodzinne ćwiczenia w samotności i setki zadań praktycznych w gronie innych studentów. To kierunek dla ludzi o „twardej skórze”, którzy nie zrażają się niepowodzeniami i będą w stanie poradzić sobie z krytyką.

Studia muzyczne służą rozwijaniu umiejętności, dlatego są skierowane głównie do osób, które odnalazły już swój talent i teraz chcą go oszlifować. Uczniowie szkół muzycznych, członkowie zespołów czy laureaci konkursów muzycznych z pewnością mają największe szanse na dostanie się do szkoły i utrzymanie wysokiej pozycji na roku.

Studia muzyczne w Polsce możesz podjąć m.in. na następujących uczelniach:

  • Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
  • Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
  • Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
  • Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
  • Akademia Muzyczna w Krakowie
  • Akademia Sztuki w Szczecinie
  • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Specjalizacje w studiach muzycznych

Akademie muzyczne oferują „młodym zdolnym” kilka ciekawych i bardzo zróżnicowanych kierunków. Jeśli jesteś urodzonym liderem, wykazującym duże zdolności przywódcze i organizacyjne, warto rozważyć dyrygenturę. Po tej specjalizacji możesz prowadzić orkiestry symfoniczne lub dęte, zespoły wokalno-instrumentalne czy chóry.

Studia muzyczne kształcą również instrumentalistów, którzy chcą rozwijać umiejętności w zakresie gry na wybranym instrumencie, np. skrzypcach, fortepianie, flecie, perkusji, gitarze czy kontrabasie. Absolwenci mogą wykonywać pracę dydaktyczną lub zostać członkiem orkiestry czy zespołu wokalno-instrumentalnego.

Głównym kierunkiem na uczelniach muzycznych jest wokalistyka, na której studenci zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu: śpiewu solowego, współpracy z instrumentalistą (np. pianistą), dykcji, muzyki operowej i barokowej, tańca i ruchu scenicznego, foniatrii. Absolwent wokalistyki może spełniać się w pracy dydaktycznej, lecz z reguły studenci preferują solową karierę estradową lub śpiewanie w chórze, operze czy zespole.

Ponadto akademie muzyczne kształcą w takich kierunkach jak: kompozycja i teoria muzyki, jazz i muzyka estradowa, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, muzyka kościelna, reżyseria dźwięku, taniec czy arteterapia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ