Jak zabezpieczyć się w przypadku zgubienia bagażu?

Podróżowanie liniami lotniczymi jest szybkie i wygodne. Jednak każdy, kto wsiada do samolotu i oprócz bagażu podręcznego zabiera też ten rejestrowany, który trafia do luku bagażowego, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest on narażony na utratę. Jak możemy zabezpieczyć się w przypadku zgubienia bagażu?

Generalnie powinniśmy pamiętać o tym, żeby spakować się tak, aby nawet czasowa czy stała utrata bagażu głównego nie była dla nas bardzo uciążliwa. Wobec tego wszelkiego rodzaju wartościowe i ważne przedmioty, na przykład biżuteria, elektronika, dokumenty czy leki powinniśmy przechowywać w bagażu podręcznym.

Oczywiście, w razie utraty bagażu nie pozostajemy bez pomocy. Linie lotnicze biorą odpowiedzialność za powierzany im bagaż, w tym za jego uszkodzenie, zniszczenie lub utratę. Przede wszystkim, gdy nie widzimy naszego bagażu po przylocie na lotnisko, powinniśmy zgłosić ten fakt w punkcie obsługi linii lotniczych.

Przy zgłaszaniu zagubienia bagażu otrzymamy do wypełnienia odpowiednią dokumentację, w której wpisujemy swoje dane oraz informacje o locie. Opisujemy też bagaż i jego zawartość, aby przygotować protokół szkody. Zwykle bagaż znajduje się tego samego dnia lub w ciągu najbliższych dni – wtedy zostanie on dostarczony do klienta linii lotniczych, na przykład do domu.

Gdy jednak okaże się, że bagaż nie będzie możliwy w zlokalizowaniu albo będzie uszkodzony, wtedy otrzymamy odszkodowanie. Maksymalna kwota odszkodowania za utratę lub uszkodzenie bagażu to 1000 SDR (specjalna jednostka waluty bezgotówkowej), co obecnie stanowi równowartość około 1100 euro.

Warto przy tym wskazać, że linia lotnicza może zastrzec sobie brak odpowiedzialności w przypadku przewożenia w bagażu rejestrowanym przedmiotów o dużej wartości, gdy te nie zostały właściwe zgłoszone.

Możemy też wykupić dodatkowe ubezpieczenie od zagubienia bagażu, na przykład na stronie bm.pl – porównywarce ubezpieczeń turystycznych. Razem z bm.pl możemy szybko wyszukać najlepsze polisy turystyczne, które obejmują także ochronę bagażu w razie jego zagubienia czy zniszczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ