Zarobki programistów są owiane legendą, mówi się nawet o pensji przekraczającej 20 tys. zł miesięcznie. Choć przeciętne wynagrodzenie w tej branży jest znacznie niższe, nadal jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Starszy specjalista może samodzielnie realizować zaawansowane projekty, dlatego może pracować zarówno dla największych firm IT czy korporacji, jak i jako wolny strzelec wykonujący zlecenia dla klientów z całego świata. Mniejsze możliwości ma junior developer – zarobki początkujących prezentują się wręcz skromnie na tle bardziej doświadczonych kolegów z branży.

Junior developer zarabia mniej niż kasjerka w dyskoncie?

W Polsce niewiele osób lubi mówić o swoich zarobkach. Osoby zarabiające kilkukrotność średniej krajowej nie podają prawdziwych dochodów z obawy przed ludzką zawiścią i głupimi docinkami. Z kolei osoby, które nigdy nie przekroczyły średniej, wstydzą się niskiego wynagrodzenia i niezaradności. Przyjęło się też, że często punktem odniesienia w rozmowie o zarobkach są pensje kasjerów/kasjerek w dyskontach.

W Internecie można znaleźć wypowiedzi na blogach i forach, według których zarobki junior developera nie przekraczają pensji „biedronkowych”. Czy rzeczywiście jest tak źle? Początkujący pracownik popularnej sieci dyskontów zarabia 2650 zł brutto, a po trzech latach może liczyć na pensję 2950 zł brutto (3550 zł w Warszawie). Tymczasem według danych statystycznych więcej zarabia junior developer – zarobki brutto na tym stanowisku wynoszą od 4 tys. na umowę zlecenie do 6,1 tys. zł na kontrakcie.

Według samych zainteresowanych przeciętny junior developer zarabia  na początku 1400-1700 zł netto. Nawet jeśli stara się o pracę w Warszawie, podanie rekruterowi kwoty 3000 zł netto często skutkuje bezpośrednią odmową lub znamiennym „oddzwonimy do Pani/Pana”. Ale czy początkujący programista rzeczywiście nie może liczyć na wyższą pensję? Ile zarabia junior developer?

Junior developer – zarobki nie takie złe, jak je malują

Programowanie jest o tyle wdzięcznym zajęciem, że zarobki bardzo szybko szybują w górę w miarę zdobywania doświadczenia. O ile osoba z zerowym stażem pracy faktycznie nie ma powodu do chwalenia się wszem o wobec swoją pensją, o tyle po pół roku zarobki programisty mogą wzrosnąć do 3 tys. zł netto. Zaledwie po 2-3 latach pracy pensja może przekroczyć nawet 10 tys. złotych.

Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów, który zapewnia wręcz astronomiczny wzrost zarobków w krótkim czasie. Ale wróćmy do naszego junior developera – zarobki początkującego zależą od wielu czynników. Ważne jest miejsce pracy, gdyż najwięcej zarabiają programiści zatrudnieni w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Najbardziej opłacalny jest kontrakt, umowa o pracę to średnio 1200 zł mniej, a umowa zlecenie – 1900 zł mniej. Ogromne znaczenie ma również język, w którym pisze programista. Najlepszym rozwiązaniem dla portfela jest programowanie w Java i JavaScript, sporo zarabia programista aplikacji mobilnych i programista C/C++.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ