Podczas gdy dla wielu osób elastyczne godziny pracy to największe zło, jakie może wymyślić pracodawca, inni będą nieskończenie wdzięczni za taki system zatrudnienia. Faktem jest, że brak sztywnych ram czasowych może być zarówno zmorą dla pracownika, jak i prawdziwym wybawieniem. Dzisiaj skupmy się jednak na zaletach takiego rozwiązania. Zastanowimy się też, kto zwykle poszukuje pracy z elastycznym grafikiem.
Na czym polega ruchomy czas pracy?
Elastyczny tryb pracy przewiduje dwie sytuacje określone przed Kodeks pracy. W pierwszym przypadku pracodawca może sam narzucić pracownikowi godziny pracy, odbiegające od ogólnie przyjętych norm. W tym przypadku pracodawca powinien sporządzić grafik z dużym wyprzedzeniem, w którym określi konkretne godziny pracy w kolejnych dniach roboczych. Może zatem ustalić, że podwładny będzie wykonywał pracę od 9.00 do 17.00 w poniedziałki i środy, od 12.00 do 20.00 we wtorki i czwartki, oraz od 8.00 do 16.00 w piątki.
Każdy, kto poszukuje pracy w trybie ruchomym, powinien wziąć pod uwagę, że pod pojęciem „elastyczny czas pracy” może zatem ukrywać się dość „sztywny” grafik zaplanowany przez pracodawcę.
Drugi przypadek określony przez Kodeks pracy umożliwia pracownikowi zajęcie stanowiska i opuszczenie go w dowolnych godzinach. Pracodawca może określić przedział czasowy, w którym pracownik powinien pojawić się w pracy. Przykładowo, jeśli widełki czasowe obejmują godziny od 8.00 do 12.00, pracownik może przyjść do pracy np. o 8.00, 9.30, 11.00 czy równo z wybiciem południa. Czas spędzony na wykonywaniu obowiązków zawodowych powinien odpowiadać warunkom wskazanym w umowie. Jeśli zatem pracownik pracuje na pełny etat, musi przepracować 8 godzin od momentu rozpoczęcia pracy.
Kto poszukuje pracy w elastycznym wymiarze godzin?
Ruchomy czas pracy ma wiele zalet, których próżno dopatrzyć się na tradycyjnym etacie od 8.00 do 16.00. Przede wszystkim daje możliwość:
- załatwienia spraw w urzędach i bankach
- naprzemiennej opieki nad dzieckiem, gdy pracuje oboje rodziców
- dostosowania godzin pracy do godzin przyjazdu/odjazdu środków komunikacji miejskiej
- dopasowania czasu pracy do swojego biorytmu
- nauki, dorabiania czy uprawiania hobby w różnych porach dnia i nocy
- wzięcia dnia wolnego w tygodniu czy pracy zdalnej z domu
Kto najczęściej poszukuje pracy w ruchomych godzinach? Zwykle są to młodzi rodzice, którzy chcą pogodzić pracę zawodową z opieką nad dzieckiem. Zmienność godzin pracy nie przeszkadza również osobom, które nie prowadzą. ustabilizowanego i monotonnego trybu życia. Dotoczy to także studentów, osób zaangażowanych w rozmaite przedsięwzięcia (np. wolontariat, organizacje polityczne), hobbystów czy osób czynnie uprawiających sport. Elastyczny czas pracy sprzyja również osobom korzystającym z komunikacji publicznej, które mogą dopasować swój dzień pracy do rozkładu jazdy autobusów, tramwajów czy pociągów. Praca w takim systemie jest również domeną przedstawicieli wolnych zawodów tj. dziennikarzy, artystów, architektów, tłumaczy czy nauczycieli.