Zarabianie na blogu to obecnie jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w Internecie. Niestety, praca blogera nie polega na wylegiwaniu się pod palmami i „trzaskaniu” selfie nad koktajlem z krewetek. Początkujący bloger przypomina stereotypowego studenta – jest biedny jak mysz kościelna i zanim cokolwiek osiągnie w swoim fachu, musi przeznaczyć sporo czasu na naukę. Co więcej, nawet po kilku latach „studiów”, nie ma gwarancji, że blog zacznie przynosić przyzwoite dochody. Myślisz, że kulisy polskiej blogosfery wyglądają jak różowe Eldorado? W takim razie sprawdź, ile można zarobić na blogu w naszych realiach.

Jak zarabiać na blogu?

Zanim poznasz statystyki zarobkowe, musisz poznać podstawowe metody zarabiania na blogach. Tak naprawdę praca blogera to praca na akord, czyli im więcej zrobisz  i im bardziej się zaangażujesz, tym większe zarobki uzyskasz. A oto główne źródła dochodu blogera:

  • banery reklamowe, np. Google Adsense, Adtaily, AdKontekst, SmartContext
  • programy afiliacyjne (partnerskie), np. Ebrokerpartner, Salesmedia, Ads4books
  • publikacja gotowych tekstów reklamowych, dostarczanych przez agencje reklamowe i agencje SEO
  • artykuły i kursy sponsorowane
  • kampania w mediach społecznościowych
  • promocja własnego produktu/usługi
  • powiązanie bloga z własnym sklepem internetowym

Ile można zarobić na blogu? Najmniej zyskasz na działaniach wymagających minimum pracy i zaangażowania. Za zamieszczenie banerów reklamowych i linków afiliacyjnych możesz dostać 100-150 zł miesięcznie, przy czym pieniądze otrzymasz dopiero gdy czytelnicy bloga klikną w baner lub dokonają konwersji (np. założą konto w polecanym przez Ciebie banku).

Nieco lepiej wygląda sprawa z publikacją gotowych tekstów reklamowych – za jeden możesz otrzymać do 50 zł, a zamieszczenie postu nie wymaga żadnej pracy. Jednak przyzwoity zarobek możesz uzyskać dopiero przy publikacji samodzielnie napisanych tekstów sponsorowanych (kilkaset złotych za 1 artykuł) oraz kursów edukacyjnych (nawet kilka tysięcy za kurs).

Niemniej, najbardziej wpływowi blogerzy skupiają się na budowaniu własnej marki, dlatego blogi służą im głównie do promocji własnych produktów (np. e-booków, szkoleń, usług tłumaczeniowych) i sklepów.

Ile można zarobić na blogu – od zera do milionera?

Według statystyk zaledwie 5% blogerów może poszczycić się zarobkami powyżej 10 000 zł miesięcznie. Niestety, dwa razy więcej blogerów nie zarabia nawet 50 zł na swoim blogu. Około 10% zarabia mniej niż 100 zł, a 23% pomiędzy 100 a 500 zł. Dodatkowy dochód w wysokości 500-1000 zł osiąga 19% blogujących. Przyzwoity czterocyfrowy zarobek dotyczy ok. 23% blogerów. To dużo czy mało? To zależy. Jeśli chcesz rzucić pracę, z dużym prawdopodobieństwem blog (przynajmniej na początku) nie pozwoli Ci na utrzymanie siebie, nie mówiąc już o całej rodzinie. Natomiast po kilku latach wytężonego działania z blogiem i zyskaniu intratnych znajomości możesz osiągać dochody, dzięki którym raz na zawsze zapomnisz o pracy o 8.00 do 16.00.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ