Lokata czy konto oszczędnościowe?

Coraz więcej Polaków jest świadomych, jak ważne jest stworzenie tzw. poduszki finansowej. Dlatego podejmują decyzję o gromadzeniu oszczędności, by zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę w przyszłości. Najczęściej wybieranymi formami są lokaty i konta oszczędnościowe. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Jak pokazują statystyki, 45% Polaków deklaruje posiadanie oszczędności na poziomie minimum trzech miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. Chociaż powszechnie uważa się, że najlepszym zabezpieczeniem jest sześciokrotność pensji, trzykrotność to także dobry wynik. Wśród oszczędzających Polaków dominują osoby z pokolenia Y – między 18 a 35 rokiem życia. Natomiast najmniej oszczędzają osoby powyżej 50 lat.

Więcej osób lokuje pieniądze na kontach oszczędnościowych

Zgodnie z danymi, aż 44% Polaków decyduje się na lokowanie środków na kontach oszczędnościowych. Dla porównania – lokaty wybierane są przez 28% rodaków. Popularność tego pierwszego rozwiązania wynika z kilku istotnych faktów.

  • Konta oszczędnościowe pozwalają gromadzić dowolne kwoty wpłacane w dowolnym okresie.
  • Konta oszczędnościowe dają stały i łatwy dostęp do oszczędności – w razie konieczności można wypłacić pieniądze (pierwszy przelew jest najczęściej darmowy, a kolejne płatne) bez obaw o utratę wypracowanych do tej pory odsetek.

Warto przy tym podkreślić, że najlepsze konta oszczędnościowe pozwalają zarobić tyle, ile na lokatach. Oprocentowanie w wysokości nawet do 2,5% i dzienna kapitalizacja odsetek to parametry, które definiują polecane i często wybierane „oszczędnościówki” (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro).

Lokaty nie zawsze korzystne

Są jednak osoby, które decydują się gromadzić oszczędności wyłącznie na lokatach. Jest to popularna forma oszczędzania, która – podobnie jak konta oszczędnościowe – jest bezpieczna. Wypłata środków jest gwarantowana – nawet, jeśli bank okaże się niewypłacalny. Pieniądze będzie można odzyskać z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Najważniejszą kwestią jest jednak możliwość osiągania zysków na lokatach. Tu natomiast może nastąpić pewne rozczarowanie, ponieważ zwykle oferty dla nowych klientów lub oferty na nowe środki są dobrze oprocentowane. W pozostałych przypadkach oprocentowanie waha się w granicach 1,5-2,5%. Zdarzają się także i lokaty oprocentowane poniżej 1%.

Co wybrać?

Wybór nie jest łatwy, dlatego decyzja powinna być uzależniona wyłącznie od osobistych preferencji, potrzeb i oczekiwań.

Wybierz lokatę, jeśli:

  • masz tendencję do wypłacania pieniędzy nawet bez potrzeby,
  • nie będziesz potrzebować środków przez 3-12 miesięcy.

Na konto oszczędnościowe zdecyduj się, jeśli:

  • chcesz mieć stały dostęp do środków finansowych,
  • zależy ci na dziennej kapitalizacji odsetek.

Osoby niezdecydowane mogą wybrać oba rozwiązania, tj. najpierw gromadzić środki na kontach oszczędnościowych, a po uzyskaniu konkretnej kwoty wpłacić pieniądze na lokatę, by znów rozpocząć oszczędzanie na koncie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ