Od wielu lat Polacy przywykli do myśli, że na lokacie nie można zarobić poważnych pieniędzy i w zasadzie nie można w tym przypadku mówić o inwestycji. Teoretycznie lokata ma chronić oszczędności przez utratą wartości wskutek wzrostu cen, jednak czasami stopa inflacji niebezpiecznie zbliża się do stopy procentowej depozytu. W zamian za możliwość dysponowania pieniędzmi klientów, banki oferują w porywach zaledwie 4%. Tak jest w Polsce, a w innych krajach?

Oprocentowanie lokat na świecie

Według danych Banku Światowego najlepsze oprocentowanie lokat odnotowano w Zimbabwe – w 2016 roku mieszkańcy tej południowoafrykańskiej republiki mogli zarobić na depozycie nawet ponad 120% w skali roku! Na daleko skromniejsze zyski, choć nadal bardzo wysokie, mogli liczyć mieszkańcy Argentyny, gdzie w 2016 r. banki oferowały lokaty na ok. 20%. Dwucyfrowe oprocentowanie lokat pojawia się też na Madagaskarze, w Iranie, Indonezji i Uzbekistanie. Niestety, wysoki zysk z lokaty zwykle jest wynikiem fatalnej kondycji gospodarczej państwa oraz horrendalnie wysokiej inflacji, która de facto „zjada” większą część oszczędności. Co ciekawe, na zyski nie mogą narzekać mieszkańcy państw wschodnioeuropejskich, tj.  Ukrainy, Gruzji i Rosji, gdzie stopa inflacji jest niższa niż średnie oprocentowanie lokat.

Najlepsze oprocentowanie lokaty – ranking i kalkulator

W znalezieniu najbardziej rentownej oferty pomogą Ci dwa narzędzia: ranking lokat oraz kalkulator zysku z lokaty. Korzystając z rankingu, szybko dowiesz się, który bank warto wziąć pod uwagę przy wyborze lokaty. Produkty z najwyższym oprocentowaniem zajmują pierwsze miejsca w zestawieniu – im bliżej końca rankingu, tym niższa stopa procentowa. Zwróć jednak uwagę, że niektóre porównywarki nie segregują lokat według czasu trwania. Dochodzi wówczas do kuriozalnej sytuacji, w której pierwsze miejsce zajmuje 3-miesięczna lokata na 4%, a na znacznie niższej pozycji znajduje się lokata 3-letnia na 2,75% – a przecież to na tej drugiej zarobisz znacznie więcej.

Jak znaleźć najlepiej oprocentowane lokaty?

Najlepsze oprocentowanie lokat często dotyczy produktów dostępnych dla bardzo ograniczonego depozytu (do 10 tys. zł) i tylko dla nowych klientów. Możesz zatem otworzyć dokładnie jedną taką lokatę i to w dodatku na niską kwotę, resztę kapitału musisz ulokować gdzie indziej. Właśnie dlatego warto sięgnąć po drugie narzędzie, czyli kalkulator zysku z lokaty. Wystarczy wpisać parametry na podstawie informacji z rankingu i po sekundzie otrzymasz dokładne wyliczenie zysku po potrąceniu podatku Belki. Oblicz w ten sposób zarobek z kilkunastu lokat, oczywiście uwzględniając wysokość posiadanego kapitału i okres, na jakie chcesz zdeponować pieniądze. Na koniec porównaj uzyskane wyniki i oceń, czy faktycznie najlepiej oprocentowana lokata zapewni Ci najwyższy zysk. Oczywiście dla własnej wygody wybieraj lokaty, które możesz założyć przez Internet lub które nie wymagają otwierania konta w tym samym banku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ