Na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji (na wniosek Ministra Zdrowia) z 8 sierpnia 2014 roku ostatni nabór na kierunek technik farmacji nastąpił w roku szkolnym 2017/2018. Wprawdzie rekrutacja miała zakończyć się już w latach 2015/2016, jednak silny protest środowiska i szkół policealnych spowodował przedłużenie procesu wygaszania tego kierunku. Oczywiście osoby, które zdążyły ukończyć szkołę z dyplomem technika farmacji, lub są dopiero w trakcie nauki, nadal mogą pracować w aptekach. Ale czy zawód ten może być opłacalny, skoro Minister Zdrowia podjął decyzję o jego likwidacji? Sprawdź zatem, ile wynosi średnie wynagrodzenie na stanowisku technik farmacji – zarobki bynajmniej nie napawają optymizmem.

Ile zarabia technik farmacji?

Połowa osób pracujących w zawodzie technik farmacji zarabia w granicach 2400-3500 zł brutto, co daje ok. 1700-2500 zł na rękę. Stawki nie są zbyt imponujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę odpowiedzialność ciążącą na tym stanowisku. W tej branży niewiele osób może liczyć na dodatkowe benefity, 17% pracowników otrzymuje dofinansowanie do aktywności fizycznej, zaś zaledwie 11% ma zapewnioną prywatną opiekę medyczną. Około 27%  techników farmacji otrzymuje miesięczną premię i większość osób (95%) jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Zarobki technika farmacji zależą przede wszystkim od stażu pracy, jednak nie mniejsze znacznie ma rodzaj firmy. Niewielkie, prywatne apteki oferują znacznie niższe wynagrodzenie niż korporacje aptekarskie. Niestety, kiepskie wynagrodzenie wynika m.in. z bardzo dużej konkurencji, gdyż kierunek technik farmaceuta był swego czasu najpopularniejszy wśród uczniów szkół policealnych.

Zarobki technika farmacji a odpowiedzialność zawodowa

Po zdobyciu dyplomu technika farmacji absolwent szkoły policealnej musi odbyć 2-letni staż pod okiem doświadczonego farmaceuty. W tym czasie ma ograniczone prawo do wykonywania swojego zawodu, a do jego obowiązków należy m.in.:

  • konfekcjonowanie leków: przelewanie płynów do butelek i zamykanie ich; odważanie leków sproszkowanych i wsypywanie ich do kapsułek; formowanie pigułek i czopków; napełnianie słoików maścią; sporządzanie mieszanek ziołowych;
  • odważanie i sprzedaż leków dostępnych bez recepty;
  • napełnianie probówek preparatami obojętnymi;
  • wykonywanie poleceń kierownika apteki przy wyrobie leków.

Po dwóch latach technik farmacji zyskuje prawo do samodzielnego wykonywania czynności w aptece, polegających na odważaniu, wytwarzaniu i sprzedaży leków, za wyjątkiem leków zawierających substancje o bardzo silnym działaniu, substancje psychotropowe oraz odurzające. Technik farmacji może zatem wydawać większość leków (także dostępnych na receptę) bez nadzoru farmaceuty. Tym samym ma wypływ za zdrowie, a nawet życie klientów apteki. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność, z jaką codziennie ma do czynienia technik farmacji, zarobki na tym stanowisku (średnio 2000 zł netto) są zatrważająco niskie.

[Głosów:26    Średnia:2.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ