Wiele osób sądzi, że zakładanie działalności gospodarczej jest skomplikowane i czasochłonne. Owszem, przed wprowadzeniem formularza CEIDG-1, początkujący przedsiębiorcy byli zmuszeni „pielgrzymować” po urzędach przez kilka dni. Teraz, dzięki systemowi informatycznemu zintegrowanemu z urzędami, możesz zarejestrować firmę bez wychodzenia z domu! Sprawdź zatem, jak założyć działalność i jakie decyzje musi podjąć przyszły przedsiębiorca.

Forma działalności gospodarczej

Faktem jest, że polscy przedsiębiorcy mają do wyboru wiele form prawnych prowadzenia działalności, jednak najczęściej wybierają firmę jednoosobową. Musisz się zastanowić, czy najpowszechniejsze rozwiązanie będzie najlepsze również dla Ciebie. Weź pod uwagę, że prowadzenie spółki cywilnej jest równie proste, a wówczas odpowiedzialność rozkłada się solidarnie na wszystkich wspólników.

Chcesz zarejestrować firmę w postaci spółki handlowej? W takim razie rozważ, co będzie dla Ciebie korzystniejsze: możliwość zastosowania podatku liniowego  19% w spółkach osobowych (spółka partnerska, komandytowa), czy brak osobistej odpowiedzialności za długi firmy w spółkach kapitałowych (spółki z o.o., spółki akcyjnej).

Forma opodatkowania firmy

Jeśli chcesz założyć firmę jednoosobową lub spółkę cywilną, możesz rozliczać podatek dochodowy na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Spółki kapitałowe rozliczają się podatkiem od osób prawnych (CIT). Natomiast spółki osobowe mają do wyboru podatek liniowy lub na zasadach ogólnych, ewentualnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Każda forma opodatkowania ma swoje zalety, wady i ograniczenia, dlatego przy zakładaniu działalności musisz wziąć pod uwagę:

  • czy chcesz rozliczać się z małżonkiem;
  • czy chcesz korzystać z ulg podatkowych i odliczeń;
  • czy chcesz „wrzucać w koszty” wydatki firmowe;
  • czy wolisz stałą stawkę czy uzależnioną od dochodów lub rodzaju działalności;
  • czy zależy Ci na prostej księgowości.

Jak założyć działalność, czyli rejestracja firmy

Jednoosobową działalność i spółkę cywilną zarejestrujesz w taki sam sposób – składając w urzędzie gminy lub miasta wypełniony formularz CEIDG-1. Wniosek musi być podpisany i możesz go złożyć go przez Internet jedynie wtedy, gdy dysponujesz podpisem kwalifikowanym lub wysyłasz formularz przez ePUAP.

Natomiast przy rejestracji spółki formularz CEIDG-1 musi wypełnić każdy wspólnik. Ponadto należy sporządzić umowę założenia spółki, przy czym nie trzeba robić tego przed notariuszem.

Jak założyć działalność w postaci spółki handlowej? Najpierw wspólnicy (akcjonariusze, partnerzy) muszą sporządzić umowę w formie pisemnej. W przypadku spółek kapitałowych umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Tym razem rejestracja firmy wymaga wpisu do KRS – wniosek można wysłać pocztą elektroniczną, osobiście w sądzie rejonowym lub pocztą tradycyjną.

Zarówno CEIDG-1, jak i wniosek do KRS, powodują nadanie firmie numeru NIP i REGON, a także stanowią zgłoszenie do ZUS i urzędu skarbowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ