Kredyty stają się coraz bardziej popularne, dlatego banki z chęcią tworzą coraz to korzystniejsze dla nas ofert, aby skusić potencjalnego klienta. Kto nie marzy o posiadaniu własnego mieszkania? Jednak koszt takiego zakupu jest dla wielu ciężko osiągalna. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą banki z propozycją kredytu. Sprawdzają one zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Co więc zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową przed zaciągnięciem kredytu?
Sposoby na poprawę wiarygodności w oczach banku
Podstawowym krokiem będzie uporządkowanie swojego domowego budżetu. Należy ograniczyć wszelkie zbędne wydatki, typu nieużywana karta. Bank podczas rozpatrywania wniosku o kredyt, sprawdza przyznany ci na niej limit, ponieważ wychodzi z założenia, że w każdej chwili możesz użyć karty do zaciągnięcia dodatkowego kredytu. Podobnie jest w przypadku limitów na kontach osobistych, więc lepiej je obniżyć.
Jeśli planujesz wziąć kredyt mieszkaniowy, to miej na uwadze to, że posiadanie innych pożyczek będzie brane przez bank pod uwagę, ponieważ widnieje to jako twoje stałe obciążenie domowego budżetu. Ostatnie raty kredytu to jeszcze nie tragedia, ale należy się powstrzymać od zaciągania innych długów. Jeśli przewidujemy zakup samochodu czy organizację wesela, lepiej pożyczyć pieniądze od rodziny. Spłacenie bieżących kredytów powinno stać się sprawą priorytetową.
Historia BIK ma również znaczenie, jeśli chcemy zapunktować w oczach banku. Informuje ona o tym, czy wcześniejsze kredyty były spłacane terminowo bez żadnych dodatkowych problemów. Sumiennie spłacony kredyt dobrze wpływa na wiarygodność kredytobiorcy. Oczywiście brak takiej historii wcale nie oznacza czegoś złego. Warto więc skontrolować wcześniej raporty BIK, ponieważ mogą one zawierać nieaktualne czy nawet nieprawidłowe dane, które będzie trzeba jak najszybciej skorygować.
Dobrym rozwiązaniem jest również zaciągnięcie długu w banku wraz z rodzicami, co znacznie odniesie naszą zdolność kredytową. Będą oni wówczas stanowić dla banku dodatkowe zabezpieczenie. Ważny jest tutaj wiek rodziców, który wpłynie na maksymalny okres kredytowania. Sprawdzi się w tej roli także inny krewny typu siostra czy brat.