Czym jest BIK i jak uzyskać dostęp do swoich danych

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która wzbudza skrajne emocje. Od danych zawartych jej bazie danych w dużej mierze zależy to, czy uda nam się uzyskać dostęp do kolejnych kredytów gotówkowych, rat oraz innych produktów finansowych. Nic więc dziwnego, że BIK jest pierwszym miejscem, do którego chcielibyśmy zajrzeć przez złożeniem wniosku. Raport warto pobrać także, aby poznać swoją sytuację kredytową i ją poprawić, gdyż wiedza pozwala nam mieć wpływ na swoje dalsze losy, przynajmniej jeśli chodzi o dostęp do produktów finansowych.

Czym jest BIK i jakie dane o konsumentach zbiera?

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej, instytucji powołanej do życia w 1997 r. przez Związek Banków Polskich. Z założenia ma zbierać dane dotyczące historii kredytowej klientów indywidualnych banków, przedsiębiorców, a także rolników. Jest to nic innego, jak baza danych, w której umieszczane są informacje o różnego rodzaju produktach finansowych, z których korzysta lub korzystała dana osoba. Oprócz najbardziej oczywistych kredytów gotówkowych i hipotecznych, BIK zbiera także dane na temat płatności ratalnych, limitów na koncie, karta kredytowych, a także poręczeniach kredytów udzielonych osobom trzecim.

Nie ma nic złego w znalezieniu się w BIK – do bazy danych tego podmiotu trafia bowiem każdy, kto korzystał ze wsparcia banków. Często także długa i pozytywna historia kredytowa BIK okazuje się wręcz atutem, gdyż podnosi naszą wiarygodność oraz pozwala uzyskać szybszy dostęp do kolejnych produktów finansowych oferowanych przez banki. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że regularnie i terminowo spłacaliśmy wszystkie swoje zobowiązania. W przeciwnym razie BIK może utrudnić, a nawet wręcz uniemożliwić dalsze korzystanie ze wsparcia banków. Ma to miejsce, jeśli notorycznie spóźnialiśmy się ze spłatami lub całkowicie zaniechaliśmy regulowania należności finansowych.

Jak sprawdzić BIK i dlaczego warto to zrobić?

Jak sprawdzić BIK

Wiele osób zainteresowanych zaciągnięciem kolejnego zobowiązania finansowego pyta, jak sprawdzić BIK. Zdecydowanie warto to zrobić, gdyż raport BIK dostarczy nam wiedzy na temat tego, jak jesteśmy postrzegani przez banki jako potencjalni kredytobiorcy. Jeśli nasza historia kredytowa w BIK jest dobra, zyskamy pewność, że instytucje finansowe bez większych problemów i przy spełnieniu dodatkowych kryteriów przyznają nam dostęp do kolejnych produktów finansowych. Jeśli natomiast okaże się, że wpisy w BIK pozostawiają wiele do życzenia, zyskamy czas, aby podjąć działania mające na celu ich poprawę, co również zwiększy nasze szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jak sprawdzić BIK?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, każda osoba może poprosić o bezpłatny raport BIK raz na 6 miesięcy. W tym celu należy zarejestrować się na oficjalnej stronie BIK i wygenerować raport. Niestety, w wersji bezpłatnej jest on udostępniany w bardzo okrojonej formie, która może okazać się niewystarczająca. W takiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnych podmiotów, które podpowiedzą, jak sprawdzić BIK i uzyskać pełny dostęp do wszystkich znajdujących się w nim informacji na nasz temat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ