Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się chwastów

Jednym z gatunków chwastów, które często występują w zbożach ozimych, jest sałata kompasowa, jest to roślina roczna lub też dwuletnia, łodyga może dorastać do wysokości nawet 2,5 m.

Są to dość charakterystyczne chwasty, które często przerastają zboża, charakteryzuje je gruba i mocna łodyga. Często występują także w rzepaku ozimym oraz roślinach okopowych, jest to chwast występujący na terenie całego kraju. Naturalnie należy zwrócić uwagę, iż może powodować pewne straty w plonach, i jest to roślina która potrzebuje dużej ilości wody, przez odbiera ją innym roślinom uprawnym.

Sałata kompasowa w uprawach rolnych

Wielu rolników dokonuje oprysków wczesną wiosną, mają być to opryski prewencyjne, które będą zapobiegały rozrostowi roślin, których nasiona pozostawały w glebie w czasie zimy. W okresie wiosennym kiedy temperatura wzrasta, dodatkowo także przy większej wilgotności, chwasty zaczynają kiełkować, często przerastają rośliny uprawne. W tym przypadku mogą zasłaniać promienie słoneczne, co może prowadzić do słabszego wzrostu roślin uprawnych. Dlatego też należy zadbać odpowiednio o nasz areał, sprawdzać jakie rodzaje chwastów wyrastają na polach uprawnych, wówczas możemy dobierać bardzo skuteczne herbicydy selektywne. Ich działanie będzie polegało na niszczeniu określonego typu roślin, mogą być to pewne rodzaje chwastów, w tym przypadku nie będą one wyrządzały szkody dla się uprawach. Oczywiście powinniśmy wybrać herbicydy przeznaczone dla danych upraw, czy też stosowane w przypadku określonych chwastów. Należy oczywiście zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta, wówczas możemy dobrze dobrać dawkowanie, rozpuścić preparat w odpowiedniej ilości wody. Naturalnie podczas oprysków należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, pamiętajmy iż silne wiatry mogą łatwo przenosić opryski na inne tereny, gdzie mogłyby one wyrządzić szkody. Naturalnie sałata kompasowa jest chwastem, który możemy łatwo eliminować za pomocą herbicydów selektywnych. Warto pamiętać, iż możemy wykonać wczesną wiosną opryski doglebowe, dodatkowo także możemy wykonać opryski w późniejszych terminach. Będą to opryski dolistne, które będą działały na roślinę w czasie wzrostu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ