Wybierasz studia jedynie pod kątem zainteresowań i tego co Ci „w duszy gra?” Niestety, takie nieco „romantyczne” podejście może spowodować, że po obronie pracy magisterskiej wylądujesz na bezrobociu. Nawet najciekawszy kierunek, zgodny z Twoim hobby, może doprowadzić Cię do stanu permanentnej frustracji z powodu niemożności znalezienia zatrudnienia w wyuczonym zawodzie. Jeśli zatem marzy Ci się dobra praca po studiach, mamy dla Ciebie listę najbardziej przyszłościowych kierunków. Ostrzegamy Cię również przez studiowaniem dziedzin, które okazują się kompletnie nieprzydatne na współczesnym rynku pracy.

Kierunki studiów, po których znajdziesz stabilną i dochodową pracę

Niestety, wszelkie statystyki jawnie dyskryminują humanistów. Choć osoby operatywne zrobią karierę bez względu na wykształcenie, filozof czy pedagog prędzej przekwalifikuje się niż zacznie zarabiać tyle, co jego rówieśnicy po studiach technicznych czy finansowych. Jeśli zatem interesuje Cię dochodowa praca po studiach, sprawdź gdzie najwięcej zarobisz od razu po obronie dyplomu:

  • finanse i bankowość – 4150 zł (średnia pensja brutto po studiach)
  • automatyka i robotyka – 4300 zł
  • elektronika i komunikacja – 4550 zł
  • informatyka i ekonometria – 4600 zł
  • leśnictwo – 4880 zł
  • informatyka – 5250 zł

Pewnych zaskoczeniem w tym zestawieniu jest leśnictwo. Jednak takie są fakty – leśniczy to jeden z najbardziej dochodowych zawodów w sektorze państwowym. Osoba zatrudniona na tym stanowisku może także liczyć na nagrody, deputaty, zwrot kosztów paliwa, a nawet na darmowy wynajem mieszkania służbowego.

Praca po studiach? Zapomnij!

W tym akapicie chcemy ostrzec Cię przed kierunkami, które generują największy odsetek bezrobotnych wśród absolwentów uczelni wyższych. Decydując się na mało przyszłościowe studia, ryzykujesz brakiem zatrudnienia w zawodzie, niską pensją i ogólnie niestabilną sytuacją na rynku pracy. Czego lepiej nie studiować? Odradzamy m.in. administracje publiczną, filozofię, pedagogikę, historię, kulturoznawstwo i socjologię. Niepewna praca po studiach czeka Cię też po ukończeniu najbardziej obleganych kierunków, takich jak: turystyka i rekreacja, psychologia, marketing i zarządzanie, politologia, dziennikarstwo czy geografia.

Czy musisz wybierać jedynie przyszłościowe kierunki studiów?

Owszem, wysokie zarobki i stabilne zatrudnienie to bardzo dobra motywacja przy wyborze kierunku studiów. Jednak jeśli jesteś niepoprawnym humanistą i reagujesz awersją na wszelkie zagadnienia techniczne, powinieneś pójść za głosem serca. Nawet dochodowa praca po studiach nie zapewni Ci oczekiwanej satysfakcji, jeśli codziennie będziesz przeżywać stres z powodu braku wrodzonych  predyspozycji i niechęci wobec swoich obowiązków. Przy wyborze studiów zapomnij również o popularnych mitach. Według statystyk prowadzonych na polskich uczelniach lekarze nawet kilka miesięcy po studiach zasilają kolejki bezrobotnych. Z kolei absolwenci historii sztuki od razu z impetem wkraczają na rynek pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ