Monumentalne fiordy, „zaklinowany” głaz Kjeragbolten, platforma widokowa Preikestolen – Norwegia słynie z fantastycznych krajobrazów, których nie sposób wymazać z pamięci. Ale ten skandynawski kraj kusi nie tylko pięknymi okolicznościami przyrody. Polscy emigranci doceniają w nim wysokie zarobki, szacunek dla pracownika oraz bogaty pakiet socjalny. Jeszcze do niedawna norweski rynek pracy był dość hermetyczny dla naszych rodaków, przyjmowano głównie osoby z wyższym wykształceniem i fachowców. Dziś Polacy stanowią najliczniejszą grupę spośród mniejszości i pracują niemal wszędzie – w usługach, handlu, w branży stoczniowej, na platformach wiertniczych, w oświacie,  opiece zdrowotnej, urzędach, a nawet na stanowiskach kierowniczych w koncernach. Jeśli zatem interesuje Cię praca za granicą, Norwegia to jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów dla emigrantów zarobkowych.

Praca w Norwegii bez znajomości języka i bez doświadczenia

Norweski to trudny język, ale początkujący poradzą sobie dzięki komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Jeśli szukasz pracy sezonowej, w rolnictwie czy przy sprzątaniu, nikt nie będzie od Ciebie wymagał szczególnych umiejętności lingwistycznych. Niemniej w tej sytuacji możesz łatwo paść ofiarą nieuczciwego pracodawcy, który może skonstruować umowę w niekorzystny dla Ciebie sposób albo zechce ominąć legalny system zatrudnienia. Z pewnością Twoje prawa będą bardziej respektowane, jeśli Twój wyjazd zorganizuje rzetelna agencja pośrednictwa pracy.

Oferty pracy w Norwegii dla osób bez doświadczenia dotyczą głównie zajęć fizycznych, takich jak:

  • praca przy zbiorach owoców i warzyw,
  • praca w gastronomii,
  • praca przy pielęgnacji i pakowaniu kwiatów,
  • praca przy przeprowadzkach,
  • praca przy malowaniu domków,
  • praca na myjni samochodowej,
  • praca przy recyklingu odpadów,
  • praca przy pakowaniu produktów spożywczych.

Praca za granicą w Norwegii – czy opłaca się wyjechać?

Jeśli interesuje Cię fizyczna, ale dochodowa praca za granicą, Norwegia wypada pod tym względem lepiej niż Holandia czy Niemcy. Wprawdzie wielu pracodawców rozlicza się w systemie akordowym, jednak można znaleźć także zatrudnienie ze stawką godzinową. Przykładowo, na pracy w melioracji możesz zarobić 162 NOK za godzinę brutto, czyli ok. 71 zł. Nieco więcej dostaniesz za odśnieżanie (163, 2 NOK/h),  mniej zarobisz w rolnictwie (125-145 NOK). Praca przy kwiatach w Norwegii zapewni Ci miesięczne wynagrodzenie w wysokości średnio 21500 NOK brutto, a więc o kilka tysięcy złotych więcej niż zarobisz w szklarniach holenderskich czy niemieckich.

Niestety, jest też ciemna strona pracy w Norwegii – i to dosłownie. Spędzenie zimy blisko koła podbiegunowego to przerażające doświadczenie, przynajmniej za pierwszym razem. Noc polarna może trwać nawet pół roku! W tym czasie słońce pokazuje się zaledwie na kilka godzin w ciągu dnia, większą część doby spowijają ponure ciemności. Z kolei w okresie wiosenno-letnim może dać Ci się we znaki dzień polarny, gdy praktycznie cały czas jest jasno.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ