Złoto jest niezawodnym i bardzo poszukiwanym aktywem. Inwestowanie w niego jest łatwe i można to zrobić na różne sposoby.
Jak inwestować w złoto?
Złoto było i pozostaje jedną z najpopularniejszych inwestycji w każdej sytuacji gospodarczej, zwłaszcza w czasie kryzysu. Jest to idealne narzędzie, które pozwala uchronić pieniądze inwestorów przed dewaluacją, inflacją i krachami na rynku. Zainteresowanie złotem jest obecnie duże. Wielu inwestorów jest przekonanych, że cena metalu szlachetnego wzrośnie w nadchodzących latach. Według zarządzającego funduszem Quadriga Igneo Diego Parrilla, w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat ceny złota wzrosną do 3-5 tys. A Goldman Sachs spodziewa się, że złoto osiągnie cenę 2,3 tys. dolarów, a wzrost rozpocznie się w 2021 roku.
Ceny złota są niskie, ale w czasach kryzysu zwykle rosną, ponieważ inwestorzy mają nadzieję, że przy pomocy tego szlachetnego metalu przynajmniej utrzymują wartość swoich inwestycji. Ze względu na spadek światowych rynków spowodowany pandemią, niższe stopy procentowe i zmniejszoną produkcję w 2020 r. ceny złota wzrosły o ponad 40% i pozostały na poziomie 1900 USD za uncję. W sierpniu 2020 r. cena osiągnęła szczyt na poziomie 2075 USD za uncję. W 2021 r. ceny metali spadły o 16% w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku ze względu na stopniową poprawę oszczędności i rozpowszechnianie szczepionek. Jednak oczekiwania na ewentualne kolejne załamanie rynku, które może nastąpić w związku z jego przegrzaniem w wyniku nadmiernej rządowej stymulacji gospodarki, po raz kolejny zwracają uwagę inwestorów na ten ochronny atut.
Inwestycje w złoto można przeprowadzić na kilka sposobów.
- Sztabki złota można kupować w bankach – podobnie jak w przypadku walut, każda z nich ma swój własny kurs kupna i sprzedaży złota. Sprawdź ile kosztuje sztabka złota i od czego ależy jej cena: https://mennica-krakowska.pl/pl/blog/Ile-kosztuje-sztabka-zlota-Czy-inwestycja-w-sztabki-zlota-jest-dobra/16
- Można też kupić kruszec na giełdzie, ale procedura wycofywania metalu z rynku jest skomplikowana i niewygodna.
- Istnieje również możliwość kupowania od osób fizycznych, ale jest to niezwykle ryzykowne.
- Złote monety inwestycyjne można kupić w bankach, sklepach numizmatycznych i na aukcjach. Ceny monet są określane na podstawie wartości złota na Londyńskiej Giełdzie ICE. Zwykle wyglądają ładnie i mogą być fajnym prezentem.
ETF (Exchange Traded Fund) jest funduszem inwestycyjnym notowanym na giełdzie. Złote ETF-y obierają złoto jako jedyny instrument inwestycyjny, dlatego ceny ich akcji podążają za ceną rynkową tego metalu. Inwestorzy kupują akcje, a fundusze inwestycyjne (UIF) inwestują w „złote” instrumenty: akcje firm wydobywczych złota, niezidentyfikowane rachunki metalowe i kontrakty terminowe. To sprawia że notowania funduszy nie są tak mocno zbliżone do dynamiki cen złota. Decyzję o tym, w co konkretnie zainwestować, aby uzyskać najlepszy zwrot, podejmuje zarządzający funduszem.
Zdepersonalizowane konto metalowe to zaś lokata bankowa, jej walutą jest złoto, które kupujesz w banku. Koszt i rentowność konta jest powiązana z kursem wymiany metali szlachetnych. Oprócz złota otwierając OMS, możesz wybrać inne metale: srebro, platynę lub pallad. Kontrakty terminowe na złoto to zaś instrumenty pochodne giełdy – kontrakty terminowe, w których kupujący zobowiązuje się odkupić aktywa od sprzedającego po z góry ustalonej cenie. Mają datę końcową, kiedy kontrakty są rozliczane. Kurs futures podąża za dynamiką złota na rynku światowym. Zysk (lub strata) powstaje z różnicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży kontraktu. Aby handlować kontraktami futures, musisz otworzyć rachunek maklerski.
Inwestycja w złoto w czasach wysokiej inflacji
Wraz ze wzrostem inflacji w Europie w ostatnich miesiącach pojawia się coraz więcej pytań o, to kiedy EBC zacznie zacieśniać politykę pieniężną. I choć przejście na wyższe stopy procentowe i ograniczenie skupu aktywów przez bank może stworzyć warunki, które zmniejszą zainteresowanie inwestorów złotem, eksperci ze Światowej Rady Złota (WGC) uważają, że obawy te są bezpodstawne, ponieważ nadal istnieje wiele zagrożeń, a tempo zmian w polityce EBC nie będzie szybkie.
Ponadto konsekwencje pandemii w polityce europejskiej – wysoka inflacja, rosnące deficyty, bańki na aktywach – mogą ostatecznie zmienić światowe trendy w złocie. Inwestorzy od dawna wykorzystują złoto jako strategiczną inwestycję, zwłaszcza w czasach kryzysu, aby chronić swoje oszczędności. Tym samym światowy kryzys finansowy 2007 roku w ciągu następnych czterech lat doprowadził do gwałtownego wzrostu inwestycji w złoto – z 70 ton do ponad 400 ton. Podobną reakcję można zaobserwować teraz, w obliczu zagrożenia, jakie COVID-19 stwarza dla zdrowia ludzkiego i gospodarki, w połączeniu z bodźcami pieniężnymi i fiskalnymi na dużą skalę.