Przeraża Cię wizja kilkuletniego studiowania? A może rozpaczasz, bo nie poszło Ci na maturze i nie dostaniesz się na żadną sensowną uczelnię? Nie masz pomysłu na życie i chcesz wybrać pierwszy lepszy kierunek? W takim razie przyjmij do wiadomości, że nie jesteś odosobniony w swoich wątpliwościach i póki co, studia są w naszym kraju nieobowiązkowe. Nie musisz mieć „papierka”, aby zdobyć dobrą pracę i zamiast rozpaczać po oblanej maturze, sprawdź dobrze płatne zawody bez studiów.

Najlepszy zawód bez studiów? Programista!

Według statystyk młodszy programista (czyli osoba praktycznie bez doświadczenia) może zarabiać nawet 6000 zł brutto na kontrakcie! Mniej, ale wciąż dużo (ok. 5000 zł), zarabiają początkujący zatrudnieni na umowę o pracę. Oczywiści starszy programista może liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie w granicach 12 000 zł brutto na kontrakcie. Jak widać, w kategorii dobrze płatne zawody bez studiów, programista wygrywa w cuglach. I tu niespodzianka – nawet w dużej firmie Twoje „średnie niepełne” nie będzie przeszkodą w rekrutacji. W tej branży liczą się przede wszystkim umiejętności, dlatego warto zrobić dobry kurs programowania, zainwestować w literaturę branżową i skorzystać z bezpłatnych praktyk w firmie IT lub agencji reklamowej.

Dobrze płatny zawód bez studiów – przedstawiciel handlowy

Zarobki przedstawicieli firm farmaceutycznych są często przedmiotem anegdot i „miejskich legend”. Jednak bez względu na branżę, przedstawiciel może zarobić całkiem sporo jak na polskie warunki , bo w granicach 4000-6000 zł brutto. Poza wynagrodzeniem podstawowym przedstawiciel zarabia na prowizjach od sprzedaży, a ponadto może liczyć na dodatkowe korzyści – samochód, telefon i laptop służbowy, prywatną opiekę medyczną i kartę MultiSport. Co ważne, przedstawiciel handlowy to dobrze płatny zawód, który nie wymaga studiów. Najważniejsze są umiejętności miękkie, tj. zdolności negocjacyjne, komunikatywność i operatywność. Atutem będzie znajomość technik sprzedażowych, dlatego warto zrobić odpowiedni kurs lub uczestniczyć w warsztatach marketingowych.

Dobry zawód bez studiów? Kierowca!

Jeśli masz prawo jazdy i lubisz prowadzić, zawsze możesz zostać zawodowym kierowcą. Oczywiście najlepiej płatne i najczęściej spotykane oferty wymagają prawa jazdy kategorii C /C+E. Jako kierowca ciężarówki możesz jeździć na trasach międzynarodowych, ale z łatwością znajdziesz również bardzo dochodową pracę za granicą (zwłaszcza w Niemczech). W Polsce kierowcy tira mogą zarobić do 3500 zł netto, natomiast zatrudnieni bezpośrednio przez niemiecką firmę mogą liczyć na wynagrodzenie nawet do 11 000 zł. Z pewnością kierowca to dobrze płatny zawód bez studiów, jednak musisz najpierw zainwestować w kurs prawa jazdy, a dodatkowo uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowych. Jednak co najważniejsze – żaden pracodawca nigdy nie zapyta Cię o wykształcenie wyższe.

[Głosów:7    Średnia:2.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ