Wiele osób podczas planów o założeniu firmy lub w czasie jej zakładania rozważa nad wybraniem jak najlepszej dla siebie formy opodatkowania. Jako przedsiębiorca, który startuje ze swoim biznesem i konsekwentnie go prowadzi możemy skorzystać z kilku form podatku dochodowego. Sporo zależy tutaj od naszych przychodów, ale też od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Którą formę wybrać? Jaki podatek płaci firma jednoosobowa? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/jaki-podatek-placi-firma-jednoosobowa/
Rodzaje podatków w przypadku jednoosobowej działaności gospodarczej
Do wyboru mamy:
- skalę podatkową czyli podatek na zasadach ogólnych,
- podatek liniowy,
- ryczałt,
- podatek na zasadzie karty podatkowej.
Formę opodatkowania da się zmienić w większości przypadków. Warto jednak pamiętać o tym, że PIT płacą również wspólnicy w spółkach jawnej, cywilnej, partnerskiej oraz komandytowej.
Skala podatkowa i podatek liniowy
Skala podatkowa jest najpopularniejszą z form podatku dochodowego od działalności gospodarczej. Wybierając ją oddajemy państwu 17 lub 32 proc. Progi podatkowe zależą w tym przypadku od naszych dochodów. Jeśli w danym roku podatkowym przekroczyły one 85 528 zł, to wówczas obowiązuje nas drugi próg podatkowy, czyli stawka wynosząca 32 proc.
Po wyborze podatku liniowego posiadamy stałą daninę w wysokości 19 proc. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku opodatkowany jest nasz dochód. To właśnie na tym między innymi polega różnica z ryczałtem i kartą podatkową.
Skala podatkowa i podatek liniowy są dobrym rozwiązaniem jeśli nasze koszty uzyskania przychodu są duże. Jest to również dobry wybór w przypadku strony stratnej (spowodowanej np. inwestycją) – ponieważ możemy ją rozliczyć. Opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli skala podatkowa jest to jedyna forma, która umożliwiania rozliczanie się z mężem/żoną.
Ryczałt i karta podatkowa
Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych możemy skorzystać jako osoba fizyczna, która uzyskuje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Stawka ryczałtu wynosi od 2 proc. do 20 proc. (to zależy od rodzaju biznesu, który prowadzimy).Istnieją jednak rodzaje działalności, przy których nie można skorzystać z ryczałtu.
Będą to m.in.: prowadzenie aptek, lombardów, handel częściami/akcesoriami samochodowymi oraz usługi prawne, doradztwo podatkowe i niektóre wolne zawody.
Ryczałt jest skierowany raczej dla mniejszy przedsiębiorstw – obowiązuje limit 250 tys. euro dochodu.
Inaczej wygląda to w przypadku karty podatkowej. Na początku musimy sprawdzić czy nasza działalność widnieje w katalogu działalności dopuszczających taką formę rozliczenia. Na liście znajdują się m.in.:
- handel wyrobami spożywczymi (w detalu, bez napojów o zawartości alkoholu powyżej 15‰) i nieżywnościowymi (poza m.in. paliwami silnikowymi),
- gastronomia,
- usługi weterynaryjne i medyczne,
- korepetycje,
- usługi transportowe,
- usługi rozrywkowe.
W przypadku karty podatek ustalany jest w zależności od m.in.:
- rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę,
- miejsca jej wykonywania,
- liczby pracowników.
Tym zajmuje się to naczelnik urzędu skarbowego. Do zdecydowanych zalet karty należy przede wszystkim z góry ustalona wartość podatku oraz brak obowiązku prowadzenia ewidencji księgowej. Oczywiście nie oznacza to jednak tego, że jesteśmy zwolnieni ze zbierania rachunków, w dalszym ciągu musimy to robić. Jednak jak są gdzieś plusy, to są i minusy. Wadą takiego rozwiązania jest to, że po wybraniu karty podatkowej nie rozliczysz składek na ubezpieczenie społeczne.
Zobacz też:http://www.360money.pl/zawieszenie-czy-zamkniecie-dzialalnosci-gospodarczej-co-wybrac/