W chwili, gdy decydujesz się na kupno mieszkania od dewelopera, stajesz się członkiem wspólnoty mieszkaniowej danego budynku. Na czym polega jej funkcjonowanie? Jak wygląda regulamin wspólnoty mieszkaniowej? Jakie prawa i obowiązki ma wspólnota mieszkaniowa? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnota mieszkaniowa to zrzeszenie wszystkich właścicieli lokali należących do danej nieruchomości. Przynależą do niej nie tylko te osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania w danym budynku, ale również właściciele pomieszczeń użytkowych, które się w nim mieszczą. W myśl polskiego prawa wspólnota mieszkaniowa zostaje ustanowiona automatycznie, w chwili, gdy co najmniej jeden lokal w budynku wielorodzinnym, staje się odrębną własnością.

W jakim celu powstaje wspólnota mieszkaniowa?

Jednostka organizacyjna, jaką jest wspólnota mieszkaniowa, powstaje, by zarządzać danym budynkiem jako całością – dbać o naprawy elementów wspólnych (dachu, płotu, windy), podejmować decyzje dotyczące remontów, opłacać rachunki związane z użytkowaniem klatki schodowej czy podwórka.

Mała czy duża wspólnota mieszkaniowa? Prawa i obowiązki

Polskie prawo wyróżnia dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych.

Mała wspólnota – ustanawiana jest w budynkach o maksymalnie 7 lokalach. Decyzje dotyczące nieruchomości podejmowane są większością głosów mieszkańców. Kwestie wykraczające poza zakres zwykłego zarządu wymagają jednomyślności wszystkich członków wspólnoty.

Duża wspólnota – powstaje w budynkach o co najmniej 8 lokalach. Mieszkańcy budynku wybierają zarząd, który może samodzielnie podejmować część czynności i decyzji dotyczących nieruchomości. Decyzje wykraczające poza zakres zwykłego zarządu poddawane są pod głosowanie mieszkańców.

Kwestie, które wykraczają poza zakres zwykłego zarządu to m.in.:

  • zmiana przeznaczenia części wspólnej nieruchomości;
  • ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów działalności zarządu;
  • uchwalenie rocznego planu gospodarczego.

Regulamin wspólnoty mieszkaniowej – udział mieszkańców w decyzjach i kosztach

Każdy, kto decyduje się na zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym, staje się właścicielem określonej części nieruchomości wspólnej. Mianem tym określa się klatkę schodową, podwórko, strych, wózkownię, suszarnię etc. Udział w części wspólnej jest ustalany na podstawie stosunku powierzchni danego mieszkania lub lokalu do powierzchni całej nieruchomości (lokali i części wspólnych). Oznacza to, że właściciel mieszkania o powierzchni 40 m2, mieszczącego się na terenie nieruchomości o powierzchni 1500 m2, posiada udział równy 40/1500.

Liczba określająca udział w części wspólnej nieruchomości przekłada się na wysokość opłat za utrzymanie budynku oraz na wagę głosu właściciela podczas podejmowania decyzji przez wspólnotę.

W przypadku nowych budynków, do czasu sprzedaży wszystkich mieszkań i ustalenia zarządu złożonego z właścicieli lokali, wspólnotą zarządza zwykle deweloper lub firma przez niego wskazana. Przed zakupem mieszkania warto sprawdzić jaki podmiot i przez jak długo zobowiązany jest do zarządzania budynkiem. Zapisy dotyczące tej kwestii powinny znaleźć się w umowie deweloperskiej. Więcej o tym, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, można przeczytać w artykule: „Promocje u dewelopera – sprawdź, na jaki upust możesz liczyć”.

___

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ