Trudno wyobrazić sobie zarządzanie dużym przedsiębiorstwem bez wprowadzenia ISO. A jak zrobić to w małej firmie? Czy ISO jest tam w ogóle potrzebne? Wbrew pozorom – tak! Trzeba tylko obalić pewne stereotypy – ISO wcale nie jest wyłącznie „papierkową robotą”. System ma duży wpływ na funkcjonowanie firmy – przede wszystkim poprawia wizerunek przedsiębiorstwa wśród klientów, firm konkurencyjnych i podwykonawców.

ISO dla każdej firmy?

Tak! W małej firmie wprowadzenie ISO może być nawet szczególnie ważne, ponieważ system pozwala potraktować firmę całościowo. Oznacza to, że nie skupia się wyłącznie na dokumentacji czy na pracownikach. System Zarządzania Jakością pozwala dostrzec błędy i wyeliminować je na jak najszybszym etapie – dzięki temu firma działa długoterminowo, a nie „od zlecenia do zlecenia”. Ważne jest też ponowne przyjrzenie się obowiązkom pracowników i podział ich tak, by każdy skupiał się wyłącznie na swoim zadaniu. To pozwoli zachować porządek i klarowny obraz działania firmy na co dzień. W przypadku niejasności kierownik od razu wie, do jakiego pracownika powinien się zwrócić, nawet jeśli to mała firma.

Sposób na nowych klientów

Aby pozyskać nowych klientów, trzeba stać się firmą konkurencyjną wobec tych najlepszych. Wprowadzenie ISO pozwala tego dokonać, ponieważ przyglądamy się wszystkiemu, co wpływa na nasze relacje z klientem. Być może okaże się, że jesteśmy w stanie obniżyć koszty w miejscu, o którym do tej pory nie pomyśleliśmy. Finalnym efektem wprowadzenia systemu ISO jest wydanie certyfikatu świadczącego o jakości działań podejmowanych przez firmę. To również zachęca klientów do wyboru danego przedsiębiorstwa, a warto pamiętać o tym, że dziś ISO wprowadza praktycznie każda firma. Nawet jeśli Twoja działalność jest mała, to nic nie stoi na przeszkodzie, by poprawić jej funkcjonowanie, polepszyć wydajność pracowników i zwiększyć obroty nawet kilkakrotnie.  

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Jak wdrożyć system ISO w małej firmie?” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o. z Pszczyny

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ