Wypadki i zdarzenia losowe to naturalny element naszego życia i prawdopodobnie nigdy nie będziemy w stanie zupełnie wyeliminować ich z naszej codzienności. Jednak wykupując ubezpieczenie w Poznaniu lub gdziekolwiek indziej, w pewnym stopniu chronimy się przed konsekwencjami takich zdarzeń.

Przykładem najbardziej popularnego ubezpieczenia jest obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które musi co roku opłacać każdy właściciel samochodu lub motocykla. Mając wykupione OC, w razie kolizji lub wypadku drogowego spowodowanego przez innego kierowcę, właściciel pojazdu może liczyć na odszkodowanie. Poznań, Warszawa czy Kraków, nie ma znaczenia gdzie doszło do takiego wypadku. Jeśli kierowca ma wykupioną polisę OC i do kolizji/wypadku doszło nie z jego winy, może liczyć na pokrycie kosztów naprawy pojazdu i innych wydatków poniesionych w związku z takim zdarzeniem drogowym, również ewentualnych kosztów leczenia i rehabilitacji.

Szacowanie wielkości odszkodowania

Właściciel pojazdu uszkodzonego w wypadku lub w kolizji drogowej ma prawo do odszkodowania z polisy OC sprawcy takiego zdarzenia lub z własnej polisy OC, jeśli sprawca zdarzenia nie miał wykupionego ubezpieczenia. Kwota odszkodowania jest ustalana na podstawie wewnętrznych ustaleń ubezpieczyciela, najczęściej na podstawie opinii biegłego, który został wynajęty przez ubezpieczyciela. W związku z tym, zwykle jest to kwota nieadekwatna do poniesionych strat i jeśli zależy nam na większej kwocie, musimy walczyć o ponowne przeliczenie kosztów i w ten sposób starać się o wyższe odszkodowanie. Poznań, Warszawa, Wrocław i inne większe miasta wojewódzkie to często siedziby kancelarii prawnych, które specjalizują się w sprawach odszkodowawczych. Zlecając takiej kancelarii sprawę, zwykle nie ponosi się żadnych kosztów wstępnych. Koszt całego postępowania jest pokrywany z uzyskanej przez kancelarię kwoty odszkodowania. W Poznaniu jest to zwykle procent od kwoty odszkodowania powyżej kwoty wstępnie zaproponowanej przez ubezpieczyciela.

Za co możemy dostać odszkodowanie?

Wielu właścicieli pojazdów nie zdaje sobie sprawy z przysługujących im praw i z tego korzystają ubezpieczyciele, którzy oferują zaniżone kwoty ubezpieczenia. Oferowana kwota odszkodowania zwykle nie uwzględnia kosztów innych niż te związane z holowaniem czy naprawą auta. Tymczasem właściciel pojazdu/kierowca może starać się również o zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego, zwrot kosztów związanych z utraconym zarobkiem, zwrot kosztów leczenia, a także o rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu, który wcale nie musi mieć trwałego charakteru. Jeśli sprawę o odszkodowanie przekażemy wykwalifikowanym prawnikom, prawdopodobnie otrzymamy znacznie większe niż sugerowane nam przez ubezpieczyciela odszkodowanie. Poznań to siedziba wielu kancelarii adwokackich i prawniczych, które zawsze chętnie podejmują się realizacji spraw odszkodowawczych. Co ważne, starając się o wyższe odszkodowanie kierowca nie ponosi żadnych wstępnych kosztów. Honorarium prawnika pokrywane jest z kwoty wywalczonego odszkodowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ