Nowoczesna identyfikacja za pomocą fal radiowych

W obecnej dobie technologie są nam bardzo potrzebne. Dzięki nim jesteśmy bardziej wydajni w pracy i w życiu codziennym. Technologie coraz bardziej się rozwijają, dlatego mamy dostęp do różnych udogodnień. Z pewnością jedną z najbardziej użytecznych technologii jest technologia RFID. Sam skrót RFID oznacza identyfikację za pomocą fal radiowych.

Kilka informacji o RFID

Technologia RFID jest bardzo wyjątkowa. Działa precyzyjnie i dokładnie, nie dopuszcza do żadnych błędów. Zapewnia ona odczyt różnych danych i przesył informacji pomiędzy obiektem a człowiekiem. Odczyt danych jest możliwy na różnych odległościach, wiele zależy od rodzaju chipu umieszczonego w znaczniku tag.

Można wyróżnić trzy częstotliwości identyfikacji radiowej. Pierwszą z nich jest standard LF, która ma niskie wartości. Kolejna z nich to standard HF, ona oznacza wysoką częstotliwość. Ostatnia to standard UHF, to najwyższa z dostępnych częstotliwości, pozwala odczytywać zapisy i dane z bardzo dużej częstotliwości.

Jakie ma zastosowanie RFID?

Technologia rfid jest wykorzystywana w każdym państwie na całym świecie. To nowoczesna technologia, która jest alternatywą dla zwykłych kodów kreskowych. Ma ona szeroko pojęte zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, jak również w życiu codziennym. Przede wszystkim wykorzystuje się ją w handlu i logistyce, bardzo przydaje się w magazynowaniu produktów.

Dodatkowo używa się jej w kontroli dostępu do różnych obiektów i miejsc, w budownictwie – jako ochrona cennych narzędzi budowlanych, w różnorodnych urządzeniach mobilnych, w tym w nowoczesnych smartfonach. Służy też do identyfikacji majątkowej firm i spółek. Jak więc można zauważyć, tą technologię stosuje się w różnych miejscach i w odniesieniu do różnych produktów. Nic więc dziwnego, że jest ona tak popularna i już dziś wypiera popularne dotąd kody kreskowe na towarach.

Budowa tagów RFID

Budowa nośnika RFID jest dosyć prosta, bo składa się zaledwie z trzech małych elementów. Do nich można zaliczyć: antenę, chip oraz obudowę. Najważniejszą częścią jest oczywiście chip, który ma aż cztery rodzaje pamięci. Tag może przybierać różne wielkości i formy, wiele zależy od tego z jakiego materiału jest zbudowany.

Cztery pamięci zawarte w chipie to: Pamięć EPC (EPC Memory), Pamięć użytkownika (User Memory), Pamięć TID (TID Memory) oraz Pamięć bezpieczeństwa. Ta ostatnia jest bankiem pamięci i znajdują się w niej hasła. Z kolei pamięć EPC zawiera Elektroniczny Kod Produktu. Dzięki niemu identyfikacja produktów jest możliwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ