Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Kupno mieszkania to dla niektórych osób decyzja na całe życie. Wybranie lokalizacji i odpowiedniego metrażu to dopiero początek przygody z nowym lokum. Podejmując tak ważny wybór, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników związanych np. ze stanem prawnym nieruchomości. Jest kilka ważnych kwestii, które należy sprawdzić, zanim zdecyduje się na kupno konkretnego mieszkania.

Sprawdzenie dokumentów

Kiedy już zainteresowany wybrał wymarzone mieszkanie i odpowiada mu ono pod względem powierzchni i lokalizacji, następnym krokiem będzie sprawdzenie jego stanu prawnego. Zanim jednak przyszły właściciel do tego przejdzie, warto, by dowiedział się, kto zarządza budynkiem, w którym znajduje się lokal. Jeżeli jest to profesjonalny zarządca taki jak firma https://www.nordhome.com.pl, to można mieć pewność, że budynek będzie w dobrym stanie. Co jednak ze stanem prawnym? Najlepiej poprosić obecnego właściciela o numer księgi wieczystej (o ile mieszkanie taką posiada) i sprawdzenie jej za pośrednictwem internetu. Dokument ten daje nam gwarancję, kto jest właścicielem lokalu i czy nie ciążą na nim żadne zadłużenia. Kiedy mieszkanie nie ma księgi, należy poprosić właściciela o akt własności lokalu (w formie aktu notarialnego) lub o zaświadczenie od spółdzielni o prawie do danego lokalu. Dobrze poprosić również o zaświadczenie o stanie zameldowania – czy w mieszkaniu meldunek posiada ktoś jeszcze poza właścicielem.

Obciążenia lokalu

Przed dokonaniem wyboru o kupnie mieszkania, powinno sprawdzić się, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką. Można to sprawdzić w rozdziale IV księgi wieczystej – poza informacją o hipotece, można też dowiedzieć się o jej wysokości i z jakiego tytułu została nałożona. Mieszkanie obciążone hipoteką nie jest jednak lokalem, którego nie można kupić. Sytuacja wygląda tak samo, jak przy nabywaniu zwykłej nieruchomości, z tym że pieniądze, jakie przelane zostają w ramach kupna mieszkania, najpierw idą na spłatę obecnego zadłużenia, a potem (o ile środki jeszcze zostaną) do jej właściciela. Dlatego przy zawieraniu umów, powinno korzystać się z pomocy specjalistów, takich jak, chociażby notariusz.

Uregulowanie należności

Gdy księga wieczysta została już sprawdzona i wszystko wskazuje na to, że lokal jest dla nas odpowiedni, to warto jeszcze sprawdzić, czy właściciel systematycznie płaci rachunki i czynsz. W tym celu należy poprosić obecnego właściciela o zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty o niezaleganiu z opłatami – dopiero wtedy można mieć pewność, że mieszkanie jest wolne od zadłużeń i innych opłat. Dopiero po takim szczegółowym sprawdzeniu lokum można mieć pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli i wymarzone mieszkanie stanie się nasze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ