Chcesz zainwestować swoje oszczędności i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego instrumentu finansowego? Do wyboru masz wiele produktów – na przykład lokaty terminowe, fundusze inwestycyjne oraz lokaty strukturyzowane.

Zanim wybierzesz odpowiedni sposób ulokowania swojego kapitału, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim, określ swoje potrzeby. Czy zależy ci bardziej na ochronie kapitału? A może chciałbyś uzyskać duży zysk z inwestycji i jesteś tym samym gotów podjąć wyższe ryzyko? Odpowiedzi na te pytania pozwolą ci określić twój profil inwestora i tym samym wybrać najlepszy produkt – fundusz z lokatą, lokatę terminową lub fundusz inwestycyjny.

Lokata terminowa

Lokaty bankowe charakteryzują się brakiem ryzyka inwestycyjnego, możliwością wypracowania odsetek oraz koniecznością chwilowego zamrożenia kapitału. Choć nie są to instrumenty pozbawione wad, za korzystaniem z nich przemawia bezpieczeństwo. Jeśli szukasz sposobu ochrony wartości kapitału, to właśnie lokata terminowa może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Z drugiej strony, lokaty bankowe w dobie niskich stóp procentowych charakteryzują się bardzo niskim oprocentowaniem, dlatego coraz trudniej jest znaleźć produkt który zaspokaja potrzeby inwestorów. W takiej sytuacji coraz więcej osób sięga po bardziej dynamiczne i tym samym bardziej ryzykowne instrumenty finansowe, na przykład fundusz z lokatą albo fundusz inwestycyjny.

Fundusz inwestycyjny

Fundusze inwestycyjne można podzielić na instrumenty wysokiego i niskiego ryzyka. Do tych bezpieczniejszych produktów należy zaliczyć fundusze pieniężne i fundusze dłużne. Swój portfel inwestycyjny opierają one na obligacjach, papierach pieniężnych i tym podobnych inwestycjach niskiego ryzyka. Pozwalają wypracować zysk wyższy, niż lokaty terminowe, jednak charakteryzują się jednocześnie odrobinę wyższym ryzykiem inwestycyjnym. Z kolei fundusze mieszane oraz fundusze akcyjne to o wiele bardziej ryzykowne instrumenty, które jednocześnie niosą potencjał kilkudziesięcioprocentowego lub jeszcze wyższego zysku. Te fundusze inwestują w akcje lub dywersyfikują swój portfel pomiędzy akcje małych lub dużych spółek a mniej ryzykowne instrumenty, jak obligacje.  

Fundusz z lokatą

Hybrydą tych dwóch produktów bankowych, jakimi są fundusze i lokaty, są strukturyzowane lokaty. Te instrumenty dywersyfikują portfel inwestycyjny pomiędzy bezpieczną lokatę bankową a fundusze inwestycyjne. Zazwyczaj produkty te inwestor kompiluje samodzielnie z wybranych przez siebie funduszy dostępnych w ramach konkretnego produktu bankowego. Inwestor może także samodzielnie wybrać czas trwania lub rodzaj lokaty, z którą chce połączyć inwestycję w fundusze. Takie produkty łączą cechy zarówno lokat, jak i funduszy – z jednej strony część kapitału jest bezpiecznie ulokowana na lokacie. Z drugiej strony zaś część kapitału niesie potencjał bardzo dużego zysku, ale jednocześnie podlega ryzyku straty wynikającemu z rodzaju tej inwestycji. Fundusz z lokatą jest rozwiązaniem dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie inwestycji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ