wlasna-firma-czy-etat

Pieniądze są nam aktualnie niezbędne do przeżycia w obecnym świecie, ale niestety trzeba je zdobyć na własną rękę, co już nie jest takie proste. Pracujemy po to, aby dostać za to wynagrodzenie raz mniejsze raz większe. Wysokość zarobków w dużej mierze zależy od rodzaju pracy, którą wykonujemy. Nasuwa się pytanie, co jest zatem bardziej opłacalne – etat czy własna działalność gospodarcza? Chociaż nie ma większych problemów z założeniem własnej firmy, to już jej dalsze prowadzenie może być bardziej kłopotliwe i nawet ryzykowne. Jak więc wybrać odpowiednią pracę dla swoich możliwości?

Co nam się bardziej opłaca?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają obniżony przychód ze względu na koszty, które obniżają dochód i należność podatkową. Wysokie koszty uzyskanego przychodu to coś z czego mogą skorzystać jedynie twórcy zatrudnieni na umowy cywilnoprawne, czyli zlecenie czy umowa o dzieło. Są nimi głównie osoby, sprzedające prawa autorskie i mają one prawo do podwyższonych 50% kosztów z ograniczonym limitem rocznym wysokości 42764 złotych.

Decydując się na działalność gospodarczą nie mamy wyznaczonych limitów kosztów. Każdy poniesiony przez nas wydatek związany z naszą działalnością, jeśli jest poprawnie udokumentowany, może stanowić koszt. Takimi kosztami są zazwyczaj w tym przypadku wydatki na usługi telekomunikacyjne, eksploatacja samochodu i urządzeń oraz amortyzacja. Daje nam to najczęściej większe koszty niż w przypadku pracy etatowej.

Składki na ubezpieczenia ZUS są obowiązkowe zarówno w pracy na etat jak i w działalności indywidualnej i należy o nim pamiętać przy kosztach. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na etat, to składki finansowane są nie tylko przez pracownika, ale również przez pracodawcę. Wysokość takich składek zależy od wysokości wynagrodzenia pracownika. Im więcej on zarabia, tym większa staje się składka dla ZUS-u.

Jeśli chodzi o wysokość składki w przypadku działalności, to jest ona stała i nie zależy od wysokości osiąganych przez nią przychodów. Możemy też w ciągu pierwszych dwóch lat opłacać składki na preferencyjnych warunkach. Nie dotyczy to jednak firm, które współpracują z byłym pracodawcą. Po upływie tego dwuletniego okresu, przedsiębiorca przechodzi na pełny ZUS.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ