Fundusze inwestycyjne oraz UFK – ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe to dwa różne produkty. Czym dokładnie są UFK i kiedy warto się na nie zdecydować?

Fundusz inwestycyjny pozwala na uzyskanie bardzo atrakcyjnych zysków, ale z drugiej strony nie gwarantuje, że będą one na tak wysokim poziomie jak w prospektach reklamowych. Co więcej, musimy również pamiętać o tym, że fundusze mogą doprowadzić nawet do utraty naszych oszczędności.

Czym jednak są UFK, czyli ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe? Co mają wspólnego z funduszami inwestycyjnymi? W końcu, kiedy warto inwestować w UFK?

UFK – co to jest?

Skrót UFK to inaczej ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Terminem tym określa się produkty o charakterze ubezpieczeniowo-inwestycyjnym, które stanowią połączenie ubezpieczenia na życie oraz funduszu inwestycyjnego.

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe są produktami o charakterze długoterminowym – wymagają regularnego wpłacania środków, z których część przeznaczana jest na inwestycję, część z kolei jako składka na ubezpieczenie na życie. Pieniądze inwestowane w fundusz procentują, pozwalając nam na wypłatę wysokiej sumy w przyszłości.

Warto jednak pamiętać o tym, że podobnie jak w przypadku funduszy inwestycyjnych, ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe nie zapewniają nam zysku, dlatego może zdarzyć się, że będą przez jakiś okres przynosiły straty.

Kiedy warto wybrać fundusze kapitałowe?

Fundusze tego rodzaju są skierowane przede wszystkim do tych osób, które chciałyby ulokować swoje pieniądze na dłuższy okres – generalnie, czas podpisania umowy waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu lat w zależności od wybranej oferty. W związku z tym wtedy, gdy chcemy inwestować krótkoterminowo, warto skorzystać z innych produktów.

Ze względu na swoją konstrukcję fundusze kapitałowe bardzo dobrze sprawdzają się wtedy, gdy chcemy zacząć oszczędzać na emeryturę albo po prostu odkładać pieniądze na przyszłość, na przykład dla swoich dzieci. Dzięki regularnemu odkładaniu wybranych sum możemy nie tylko liczyć się z wypłatą atrakcyjnej sumy w przyszłości, ale również możemy uzyskać dodatkową ochronę ubezpieczeniową dla siebie i swoich bliskich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ