Chcesz otworzyć własną działalność gospodarczą? Zobacz jak najłatwiej założyć firmę krok po kroku. Poniższe informacje dotyczą Jednoosobowej Działalności Gospodarczej. Procedura zakładania spółek i innych form prawnych wygląda nieco inaczej.

Złożenie druku CEIDG-1

Pierwszym formalnym krokiem na drodze do założenia własnej firmy jest wypełnienie i wysłanie druku CEIDG-1, który spowoduje zarejestrowanie działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Druk CEIDG-1 aktualnie łączy różne druki, które trzeba było składać dawniej, by założyć firmę. Wystarczy go wypełnić – najlepiej w Internecie. Alternatywą jest wybranie się do urzędu, by pobrać druk lub wypełnienie go na miejscu w urzędzie. Ostatnią możliwością jest przesłanie druku pocztą z potwierdzeniem notarialnym, jednak oznacza to dodatkowe koszty.

CEIDG-1 możesz wypełnić online, jeśli posiadasz podpis elektroniczny kwalifikowany lub profil zaufany. Większość osób korzysta z tej ostatniej możliwości, ponieważ profil zaufany możesz założyć za pomocą konta bankowego – również przez Internet.

W tym artykule o zakładaniu firmy krok po kroku nie starczyłoby miejsca na dokładne opisanie kolejnych pozycji w CEIDG-1, radzimy jednak zawczasu znaleźć odpowiedni poradnik. Wypełnienie druku nie jest zadaniem trudnym, ale dla osoby niezaznajomionej z tego typu formalnościami niektóre pola mogą być co najmniej zagadkowe.

Po zakończeniu wypełniania CEIDG-1 otrzymasz również dostęp do druku ZUS-owskiego. Po wypełnieniu i przesłaniu obu dokumentów online, Twoja działalność jest już właściwie założona. Prawdopodobnie pojawi się w CEIDG nawet w ciągu 24 godzin. Nieco dłużej trzeba czekać na nadanie numerów NIP oraz REGON.

Rejestracja do VAT

Większość przedsiębiorców chce również zarejestrować się do VAT. Wprawdzie oznacza to dodatkowe formalności, ale pozwala np. na redukowanie kosztów zakupu. Czasem jednak VAT jest również nieopłacalny, np. gdy wykonujesz usługi głównie dla odbiorców indywidualnych, nie prowadzących działalności (wówczas muszą oni płacić VAT, które nie mogą sobie odliczyć).

Rejestracja do VAT powinna być rozpoczęta po wpisaniu firmy do CEIDG. Nie można „załatwić” jej online za pomocą profilu zaufanego. Czeka więc Cię wycieczka do najbliższego Urzędu Skarbowego. Jako VAT-owiec możesz działać już następnego dnia po złożeniu wniosku, jednak ukończenie procedury rejestracyjnej będzie wymagało jeszcze potwierdzenia miejsca prowadzenia działalności. W ciągu miesiąca powinien pojawić się u Ciebie urzędnik, który sprawdzi czy pod adresem na druku faktycznie prowadzona jest działalność.

Założenie konta firmowego

W przypadku zakładania Jednoosobowej Działalności Gospodarczej tworzenie osobnego konta firmowego w banku nie jest niezbędne. Możesz wykorzystywać swoje konto prywatne. Niemniej, dla większej przejrzystości wielu przedsiębiorców decyduje się otwarcie nowego rachunku. Konto firmowe można założyć online lub poprzez infolinię, samo podpisanie dokumentów będzie jednak w większości wypadków wymagało wizyty w placówce lub spotkania z kurierem w swoim miejscu zamieszkania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ